سرطان امروز دیگر پایان زندگی نیست

سرطان امروز دیگر پایان زندگی نیست

 نخستین سمپوزیوم حفظ باروری هنگام سرطان برگزار شد، سمپوزیومی که پیام امیدار کننده ای برای بیماران سرطانی داشت، اینکه امروز دیگر سرطان پایان زندگی نیست و یک بیمار سرطانی نیز می تواند به موضوعات امیدوار کننده ای از جمله بارداری بیاندیشد.
 سالن همایش های بیمارستان بوعلی روز پنج شنبه پذیرای جمعی از اساتید و متخصصان در حفظ باروری و متخصصین سرطان، هماتولوژی انکولوژی، زنان و زایمان و رادیوتراپی تبادل اطلاعات و حفظ باروی در بیماران مبتلا به کانسر بود.
سمپوزیومی که فرصت ارزشمندی برای تبادل اطلاعات و حفظ باروی در بیماران مبتلا به کانسر که طی شیمی درمانی و رادیوتراپی دچار نازایی می شوند و درصد بسیار بالایی از این بیماران نیز در سنین تولید مثل و جوانی قرار دارند.
مهمترین پیام این سمپوزیوم که محور بحث های اساتید و متخصصان در آن موضوعاتی همچون ملاحظات قانونی حفظ باروری در سرطان، حفظ باروری در بیماران سرطانی از طریق تولید تخمدان مصنوعی، روش های حفظ باروری در زنان و مردان، تکنیک های جراحی حفظ باروری به وسیله انجماد بافت تخمدان ، باروری و رادیوتراپی و حفظ باروری در بیماران مبتلا به تومور بیضه، رحم و تخمدان بود، زدودن دید منفی جامعه به سرطان بود. اینکه امروز دیگر سرطان پایان زندگی نیست و یک بیمار سرطانی می تواند به موضوعات امیدوار کننده ای از جمله بارداری بیاندیشد.
دکتر فرید نژاد دادگر معاون پژوهشی مرکز پزشکی آموزشی درمانی بوعلی و دبیر اجرایی این سمپوزیوم در سخنانی اظهار کرد: خانواده ای که عضو سرطانی دارد باید با مراجعه به موقع به پزشک و مراکز درمانی، به فکر داشتن فرزند و باروری و ادامه زندگی باشد و دید منفی که بصورت سنتی در خصوص سرطان وجود دارد نیازمند تصحیح است.
وی با تاکید براینکه،:بیمار مبتلا به سرطان امروز باید از پزشک خود در خصوص حفظ باروری مشورت گیرد و این دیگر غیرعادی محسوب نمی شود، گفت: البته اینکه در خصوص هر سرطان بحث باروری چه هنگامی باید انجام شود وعواقب و تکنیک های آن چیست این خود بحث مفصلی است.

زنان مبتلا به سرطان سینه دو سال پس از درمان می توانند باردار شوند

یک متخصص داخلی، خون و انکولوژی نیز در این سمپوزیوم یکروزه با اشاره به اینکه شایع ترین سرطان در زنان سرطان سینه است، گفت: در حال حاضر با کمک دستگاه این شانس وجود دارد که این بیماری بسیار زود تشخیص داده شود و این بیماران درمان و از طول عمر بهتری برخوردار شوند لذا این افراد بایستی به فکر آینده زندگی و باروری باشند.
دکتر جهانگیر رافت ادامه داد: طبق یافته های جدید بیماران سرطان پستان دو سال پس از درمان بعنوان سالم ترین زمان می توانند باردار شوند و در خصوص سایر سرطان ها نیز بارداری بسته به نوع زمان درمان متفاوت است.
وی اظهارکرد:چراکه برخی بیماری ها داخل لگن وجود دارد با مسائل هورمونی ارتباط ندارند و با دستکاری جراحی و پرتو درمانی به منظور جلوگیری در برابر سرطان بسیار راحت تر درمان می شوند، لذا حتی زمان دو سال باروری شاید به دلیل عود نکردن بیماری به یکسال نیز کاهش یابد.
این متخصص انکولوژی در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه برخی پزشکان در توصیه هایی از بیماران مبتلا به سرطان سینه می خواهند که هرگز یا حداقل برای شش سال باردار نشوند این موضوع را نادرست خواند.
دکتر رافت ادامه داد: بیمار یا خانواده بیمار بایستی اگر به این موضوع باروری توجه نداشته است از پزشک انکولوژی در این خصوص مشورت گرفته و این بحث مغفول واقع نشود.
این متخصص آنکولوژی در ادامه تاکید کرد: بیماران مبتلا به سرطان در عین حال بایستی به این نکته توجه داشته باشند که بارداری در طول درمان سرطان برای مادر و فرزند بسیار خطرناک است.
وی در ادامه افزود: ضمن اینکه تحقیقات جدید بیانگر آن است که بارداری پس از دو سال از مدت درمان به هیچ عنوان خطرناک نیست و در مواردی حتی افزایش عمر بیمار را به دنبال خواهد داشت.

 

سهم مردان و زنان در ناباروری مساوی است

احمد وثوق معاون پشتیبانی و تخصصی پژوهشگاه رویان نیز در این سمپوزیوم ضمن معرفی این پژوهشگاه اظهارکرد: این مرکز با بیش از 25 سال سابقه کاری در زمینه درمان ناباروری و بصورت جدی در حوزه حفظ باروری وارد عمل شده است و فعالیت های مناسبی انجام داده است.
وی با بیان اینکه معضل جدی کشور ابتلا به انواع سرطان است، ادامه داد:ما در زمینه سلول های بنیادی نیز یک گروه کانسرسر داریم و اعتقاد داریم که دانش و تجارب دانشگاهی حتما باید به مرحله عمل برسد و در اختیار جامعه بشریت قرار گیرد.
معاون پشتیبانی و تخصصی پژوهشگاه رویان یکی از شاخه های مهم روش های جدید در تشخیص زودرس انواع سرطان و سپس پروتکل های جدید در درمان انواع سرطان ها را با استفاده از سلول های بنیادی ذکر کرد.
وی همچنین ناباروری را یک معضل اجتماعی عنوان کرد که خانواده را به خطر می اندازد گفت: این بیماری به طور حتم مشکلات روحی و روانی و اجتماعی ایجاد می کند و پرداختن به مسئله ناباروری بایستی جز سیاست های اصلی کشور قرار گیرد.
وثوق با تاکید براینکه، علل ناباروری به دو قسمت علل مردانه و همچنین زنانه تقسیم می شود گفت:معمولا در نهایت سهم مردان و زنان مساوی و بصورت
پنجاه درصدی است به طوریکه 50 درصد علت ناباروری مربوط به مردان و 50 درصد مربوط به زنان است.
وی گفت:این برخلاف باور غلط جامعه است و به طور حتم خانم ها علت ناباروری محسوب نمی شوند و در این بین سن نوع بیماری نازایی و مدت ناباروری در احتمال باروری زوجین تاثیرگذار است.
معاون پشتیبانی و تخصصی پژوهشگاه رویان ادامه داد: در مواردی مشاهده می شود که مردان حتی برای همسرگزینی نیز تلاش کرده بدون اینکه بدانند مشکل از خودشان است.
وی ادامه داد: دارو درمانی و شروع دوره های درمانی همچون IVF، استفاده از جراحی مانند جراحی آندومتریوز و وار یکوسل در مردان، برداشتن کیست های زنانه، IUI که در آن سلول جنسی مردانه در محیط آزمایشگاهی به داخل رحم تزریق می شود در پژوهشگاه رویان مورد استفاده قرار می گیرد.
معاون پشتیبانی و تخصصی پژوهشگاه رویان اظهارکرد: در بیماران سرطانی که در سنین باروری قرار داشتند و در آینده قصد بارداری دارند برای حفظ باروری و استفاده از بانک تخمدان بیمار باید از مرکز درمانی خود به پژوهشگاه معرفی شوند.
وثوق درخصوص شیوه خدمات دهی پژوهشگاه رویان به بیماران مبتلا به بیماری ناباروری و همچنین بیماران سرطانی گفت: وقت گیری از طریق اینترنت و و ب سایت این پژوهشگاه، تماس تلفنی و مراجعه حضوری از جمله روش های ارتباط با پژوهشگاه رویان است.
نخستین سمپوزیوم تازه های حفظ باروری در سرطان روز پنج شنبه با حضور جمعی از اساتید، متخصصان و دانشجویان هماتولوژی انکولوژی، زنان و زایمان و رادیوتراپی با هدف تبادل اطلاعات و حفظ باروی در بیماران مبتلا به کانسر در بیمارستان بوعلی تهران برگزار شد.

منبع:ایرنا

همچنین ببینید

Prostate-Cancer

آزمایش جدید و امیدوارکننده برای تشخیص سرطان پروستات

پژوهشگران موفق به توسعه‌ی آزمایشی با دقت بالا برای تشخیص سرطان پروستات شده‌اند. این آزمایش که از ۱۷ نشانگر ژنتیکی برای شناسایی سرطان استفاده می‌کند، قادر است سرطان‌های پروستات با درجه بالا را با دقت ۹۹% تشخیص دهد. این پیشرفت می‌تواند تحول بزرگی در زمینه‌ی تشخیص و درمان سرطان پروستات باشد. یکی از مزایای کلیدی این آزمایش، کاهش قابل توجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *