سالمندان از مصرف این سبزیجات غافل نشوند

سالمندان از مصرف این سبزیجات غافل نشوند

سلامت نیوز: در سالمندان، شكستگى استخوان لگن، مى‌تواند باعث مرگ شود. ٢٠ درصد از سالمندانى كه با شكستگى استخوان لگن مواجه مى‌شوند، در عرض يك سال فوت مى‌كنند. ٣٣ درصد باقى، از نظر جسمانى بهبود مى‌يابند، اما ديگر قادر نيستند به تنهايى زندگى كنند و به كمك نياز دارند.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سلام دکتر، تحقيق جالبى در آسيا صورت گرفته است، كه نشان مى‌دهد، مردانى كه بيشتر از سبزيجات حاوى كاروتینوئيد استفاده مى‌كنند، كمتر دچار شكستگى استخوان لگن مى‌شوند. كاروتینوئيد نوعى رنگ‌دانه است كه باعث نارنجى شدن هويج و سبز شدن برگ كلم مى‌شود.
اين ماده به ويژه نوع بتاكاروتن آن كه در گياهان رنگى بيشتر يافت مى‌شود، عملكردى آنتى‌اكسيدانى در بدن دارد كه از اكسيد شدن سلول‌هاى استخوانى در بدن جلوگيرى مى‌كند.
در اين تحقيق حدود ٦٣،٢٥٧ زن و مرد چينى كه بين ٤٥ تا ٧٤ سال سن داشتند، مورد آزمايش قرار گرفتند. نتايج آزمايشات نشان داد كه اثر مثبت كاروتینوئيد بر روى مردان لاغر بيشتر از مردان چاق بود. همچنين بر اساس اطلاعات به دست آمده، مصرف سبزيجات حاوى كاروتینوئيد در زنان، هيچ كمكى به جلوگيرى از شكستگى استخوان نمى‌كند.
منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

Reduce-diabetes

کاهش ۵۸ درصدی خطر ابتلا به دیابت با برنامه رژیم غذایی و ورزشی

مطالعات جدید نشان می‌دهد افرادی که توانسته‌اند ابتلا به دیابت نوع ۲ را با داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش به مدت ۴ سال یا بیشتر به تعویق بیندازند، در بلندمدت، از سلامتی بهتری برخوردارند. این افراد در مقایسه با کسانی که زودتر دچار دیابت شده‌اند، احتمال کمتری برای مرگ زودرس و ابتلا به مشکلات ناشی از دیابت مانند بیماری‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *