زندگی مدرن درحال نابودی حس‌بویایی بشر است

زندگی مدرن درحال نابودی حس‌بویایی بشر است

یک محقق دانشگاه دورهام معتقد است که زندگی مدرن در حال از بین بردن حس بویایی بشر و متمایل کردن طبع او به سمت مصرف خوراکی های چرب و نمکی است.
دکتر ‘کارا هوور’ کارشناس تکامل بویایی و محقق دانشگاه دورهام گفت: حس بویایی انسان در چشم اندازی بسیار غنی و در تعامل مستمر و منظم با محیط زیست تکامل یافته است؛ اما امروزه تعامل انسان با محیط زیست بسیار کاهش یافته و یا متوقف شده است و ما با انواع آلودگی ها به سر می بریم.
وی افزود: رایحه های تند و ساده حاصل از انواع آلودگی همچون آلاینده های هوا، زباله های جمع نشده و حتی خانه های کثیف و به هم ریخته، در حال تباه کردن توانایی انسان برای تشخیص طیف های مختلف طبیعت و گسترش بیماری ها است.
وی که در نشست انجمن پیشرفت علم در بوستون در آمریکا سخن می گفت، افزود: در این میان، بحث آسیب به بویایی است که در نتیجه آن، احتمال چاق شدن افراد هم بیشتر می شود، زیرا افرادی که دچار آسیب دیدگی بویایی می شوند، توانایی چشایی آنها هم ضعیف می شود و بر این اساس، خوراکی هایی را ترجیح می دهند که همچون غذاهای چرب و پرنمک، مزه قویتری دارند.
به عکس، مطالعات قبلی نشان داده اند افرادی که حس بویایی قوی دارند، احتمال وزن سالم در آنها بیشتر است.
به گفته دکتر هوور، افرادی که مشکل اختلال بویایی دارند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به مشکلات سلامت روانی مانند اضطراب و افسردگی قرار دارند؛ به عوان مثال، تعدادی زیادی از انها به خاطر بی اطلاعی از رایحه بدن خود دچار اضطراب می شوند؛ اضطراب این افراد همچنین می تواند به خاطر ناتوانی در تشخیص رایحه های خطرناک مانند نشت گاز یا دود باشد. افزون بر این، مشکل ارتباط با سایرین در مبتلایان به مشکل اختلال بویایی افزایش می یابد و در مجموع مسائل جدی سلامت روانی این افراد را بیشتر تهدید می کند.
براساس تحقیق جدیدی نیز که ماه جاری میلادی انجام شد، آلودگی دیزلی می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را دو برابر کند، همچنین در سایر مطالعات ارتباط میان کیفیت ضعیف هوا با احتمال بیشتر ابتلا به حمله قلبی و یا سکته مغزی مشخص شده است.
منبع :ایرنا

همچنین ببینید

ear-infection

نکات مهمی که باید درباره عفونت گوش بدانید

به گزارش مشرق، ابراهیم رزم‌پا درباره انواع عفونت گوش و راه‌های درمان این عارضه گفت: به طور کلی عفونت‌های گوش به ۲ دسته عفونت‌های حاد و عفونت‌های مزمن تقسیم می‌شود که از جمله عفونت‌های حاد می‌توان به عفونت‌های قارچی و باکتریایی اشاره کرد که درمان طبی دارد و اغلب با درمان‌های دارویی بهبود پیدا می‌کند؛ عفونت‌های قارچی با استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *