1028

روابط گرم و صمیمانه بهترین تقویت کننده حافظه سالمندان

1028

داشتن روابط گرم و حمایتی افراد سالمند با یکدیگر موجب می شود زندگی برای سالمندان استرس روانی کمتری داشته باشد.
به گزارش مهر، محققان دانشگاه نورث وسترن شیکاگو دریافتند افراد “سوپرسالمند” که ۸۰ سال به بالا سن دارند و دارای قدرت حافظه نظیر افراد ۵۰ تا ۶۵ سال هستند، احتمالا روابط مثبت بیشتری نسبت به دیگران دارند.

امیلی راگالسکی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یک توضیح این است که حفظ روابط دوستانه، مغز را فعال نگه می دارد. می توان روابط دوستانه را همانند یک ورزش سالم برای مغز تصور کرد.»

این مطالعه اثبات نکرده است که روابط مثبت موجب بهبود حافظه می شود اما این امکان وجود دارد که ارتباط شان بسیار پیچیده باشد.

در این مطالعه، تیم تحقیق ۳۱ فرد سوپرسالمند را بررسی کردند که دارای حافظه منحصربه فردی نسبت به سن شان بودند.

تمامی شرکت کنندگان بالای ۸۰ سال بوده، مهارت های حافظه شان همانند افراد ۵۰ تا ۶۵ سال بود، و حداقل میانگین مهارت های فکری یک فرد ۸۰ سال به بالا را داشتند.

محقان این افراد را با ۱۹ سالمند ۸۰ سال به بالا دیگر مقاسیه کردند که میانگین مهارت های حافظه و فکری شان مناسب با سن خودشان بود.

به گفته راگالسکی، «هر دو گروه سالمندان از لحاظ شناختی سالم بودند. میانگین رده سنی هر دو گروه ۸۴ سال، اکثرا زن و تقریبا همگی سفیدپوست بودند.»

محققان دریافتند شرکت کنندگان سوپرسالمند دارای روابط مثبت با افراد دیگر بودند که خودشان آن را رضایت بخش، گرم و قابل اعتماد تعریف می کردند.

همچنین آنها دریافتند فعالیت های چالش برانگیز ذهنی موجب تقویت و افزایش ایجاد سلول های جدید مغز و اتصالات نورونی جدید می شود.

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

The-cause-of-osteoporosis

علت پوکی استخوان + افرادی که باید تست تراکم استخوان انجام دهند!

پوکی استخوان یا اُستئوپروزیس (Osteoporosis) یک بیماری است که معمولاً با کاهش چگالی استخوان‌ها و ضعف ساختار استخوانی همراه است. این بیماری می‌تواند در هر دو جنس (مردان و زنان) رخ دهد، اما زنان معمولاً بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند. در ادامه این متن با ما همراه باشید تا علل ابتلا به این بیماری را بررسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *