رفع خشکی پوست در زمستان

رفع خشکی پوست در زمستان

دکتر محمد شیزرپور:پوست خشک نیاز به مرطوب‌کننده دارد. اگر در عرض سه دقیقه بعد از حمام مرطوب‌کننده استفاده کنیم رطوبت مناسب پوست حفظ می‌شود. اگر شدت خشکی پوست زیاد است بایستی مرطوب‌کننده مکرر در طول روز استفاده شود تا رطوبت محفوظ بماند.
در زمستان، سرما و باد بیرون خانه و استفاده از بخاری درون خانه با درب و پنجره بسته، به پوست آسیب می‌رسانند. پوست، خشک و پوسته‌پوسته می‌شود و فرد احساس ناراحتی می‌کند. برای فردی که اگزما دارد رطوبت پایین هوا در زمستان به معنی تشدید اگزما و خارش غیرقابل‌کنترل است. افراد مسن‌تر، پوستی خشک‌تر و نازک‌تر دارند. این افراد اگر در زمستان مراقبت‌های خاص از پوست خود به عمل نیاورند، چروک‌های پوست آن‌ها بیشتر وپوست‌شان خشک می‌شود، ترک‌ می‌خورد و حتی خونریزی می‌کند. برای پیشگیری از این مشکلات به نکات زیر توجه شود:
1. روزانه حمام کنید: حمام روزانه به پوست رطوبت اضافه می‌کند؛ البته به‌شرطی که موارد زیر رعایت شود:
حمام کوتاه‌مدت: یک حمام پنج‌تا ده‌دقیقه‌ای رطوبت کافی به پوست می‌رساند. طول‌دادن حمام بیش از این مدت منجر به بدتر شدن خشکی پوست می‌شود.
آب ولرم: در حمام از آب ولرم و نه آب داغ استفاده کنید. آب داغ چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد و باعث خشکی بیشتر آن می‌شود.
حمام دربسته: بسته‌بودن درب حمام و خاموش‌بودن هواکش رطوبت بیشتری درون حمام ایجاد می‌کند (البته به‌شرط این‌که شعله روشن درون حمام نباشد).
شوینده ملایم: بهتر است از یک شوینده ملایم مثل شامپو بدن استفاده کنید. صابون‌ها به‌خصوص صابون‌های عطری و صابون‌های آنتی باکتریال مثل صابون گوگرد پوست را بیشتر خشک می‌کنند.
حوله نرم و ملایم: بعد از حمام از حوله نرم برای خشک‌کردن پوست استفاده کنید؛ همچنین حوله را به‌آرامی روی پوست بکشید.
در عرض سه‌دقیقه بعد از حمام، کرم مرطوب‌کننده روی پوست بمالید. برخلاف باور عموم مردم مرطوب‌کننده‌ها پوست را مرطوب نمی‌کنند؛ بلکه فقط منجر به دام‌انداختن و حفظ رطوبت پوست می‌شوند: یعنی به‌طور مثال وقتی بعد از حمام مرطوب‌کننده به پوست می‌زنیم، این مرطوب‌کننده رطوبتی را که در حمام به پوست رسیده در آن حفظ می‌کند. اگر مرطوب‌کننده نزنیم، آب و رطوبت فوری از پوست تبخیر می‌شود؛ بنابراین مالیدن کرم یا لوسیون مرطوب‌کننده روی پوست خشک بی‌فایده است. بعد از حمام که به‌طور صحیح مرطوب‌کننده استفاده کردیم، باید به‌طور مرتب آن را تکرار کنیم تا رطوبت در پوست حفظ شود.
2. مرطوب‌کننده بمالید: پوست خشک نیاز به مرطوب‌کننده دارد. اگر در عرض سه دقیقه بعد از حمام مرطوب‌کننده استفاده کنیم رطوبت مناسب پوست حفظ می‌شود. اگر شدت خشکی پوست زیاد است بایستی مرطوب‌کننده مکرر در طول روز استفاده شود تا رطوبت محفوظ بماند.
3. مرطوب‌کننده مناسب پوست خود را استفاده کنید: نوع مرطوب‌کننده برحسب شدت خشکی پوست فرق می‌کند. برای انتخاب مرطوب‌کننده مناسب می‌توانید از پزشک متخصص پوست خود کمک بگیرید؛ اما به‌طورکلی پمادها و کرم‌ها نسبت به لوسیون‌ها قدرت مرطوب‌کنندگی بیشتری دارند؛ همچنین کرم‌ها و پمادها برای پوست‌های بسیار خشک وحساس مناسب‌ترند. پماد از کرم قدرت مرطوب‌کنندگی بیشتری دارد؛ همچنین پماد از کرم چرب‌تر است. لوسیون‎ها به‌طورمعمول مایع یا نیمه مایع هستند. قدرت مرطوب‌کنندگی آن کمتر؛ اما استفاده از آن راحت‌تر است.
4. به محتویات کرم‌های ضد چروک توجه کنید: اگر از کرم‌های ضد چروک استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که این‌ها حاوی الفاهیدروکسی اسید یا رتینول نباشند؛ چون این مواد پوست را خشک می‌کنند. بهتر است از فرمول‌هایی که جنبه مرطوب‌کنندگی بیشتری دارند استفاده شود.
5. به محتویات لوازم بهداشتی مورد مصرف پوست خود توجه کنید: هرچیزی که محتوی عطر یا الکل باشد خشکی پوست را بیشتر می‌کند؛ بنابراین بهتر است از شوینده‌های بدون عطر و مواد آرایشی بدون عطر و الکل استفاده شود.
6. از دستگاه بخور داخل منزل استفاده کنید: در زمستان استفاده از وسایل حرارتی در منزل به‌طور مشخص رطوبت داخل خانه را کاهش می‌دهند؛ بنابراین استفاده از یک دستگاه بخور یا هر وسیله دیگر که ایجاد بخار کند به‌ویژه در طول شب لازم است.
7. از پوشیدن لباس‌های پشمی یا دیگر لباس‌های زبر روی پوست خودداری کنید: بهتر است ابتدا روی سطح پوست یک زیرپوش نخی بپوشید و اگر دوست داشته باشید روی آن از لباس‌های ضخیم و پشمی استفاده کنید.
8. به دست‌ها توجه بیشتری کنید: دست‌ها نسبت به‌جاهای دیگر بدن بیشتر خشک می‌شوند؛ چون بیشتر در معرض محیط هستند. رعایت نکات زیر درباره دست‌ها در زمستان کمک‌کننده هستند.
بیرون از خانه دستکش بپوشید. دستکش پوست را از سرما وخشکی هوا مصون نگه می‌دارد و به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند.
مرطوب‌کننده بعد از هربار شست‌وشو به دست‌ها بزنید. اگر پوست دست‌های شما خشک است در شستن امساک نکنید؛ بلکه بعد از هربار شست‌وشو از کرم یا پ
ماد مرطوب‌کننده استفاده کنید.
اگر مجبور به تماس مکرر با آب هستید از دستکش مناسب ضد آب استفاده کنید. توجه داشته باشید لایه درونی دستکش از جنس نخی باشد. اگر از دستکش مناسب و مرطوب‌کننده بعد از هربار شست‌وشو استفاده کنید نیازی به کاهش تماس با آب ندارید.
9. حتما در طول روز در برابر آفتاب از ضد آفتاب مناسب استفاده کنید: برخی تصور می‌کنند در زمستان نیازی به ضد آفتاب نیست؛ اما برعکس استفاده از ضد آفتاب ضروری است؛ زیرا علاوه‌بر این که اثرات مضر آفتاب روی پوست در زمستان نیز ایجاد می‌شود، بلکه آفتاب خشکی پوست را نیز تشدید می‌کند.
10. از مرطوب‌کننده‌های ویژه لب‌ استفاده کنید: برای پیشگیری از خشک‌شدن لب‌ها باید از مرطوب‌کننده مناسب پیوسته در طول روز استفاده شود. اگر خشکی لب‌ها بسیار شدید است قبل از خواب حتما از وازلین روی لب‌ها استفاده کنید.
منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

Skin-disease

از ناامیدی تا امیدواری! زنی که سال‌ها با بیماری پوستی نادر دست و پنجه نرم می‌کرد

سیدنی کارتر در 12 سالگی متوجه جوش‌های سیاه روی ران‌های داخلی‌اش شد که بعدا به کورک تبدیل شدند. ابتدا فکر می‌کرد بهداشت را رعایت نمی‌کند اما دردناک شدن این جوش‌ها او را راهی اورژانس کرد. پزشکان آنجا هم نتوانستند بیماری او را تشخیص دهند. این روند تا 17 سالگی ادامه داشت تا اینکه بالاخره یک متخصص پوست بیماری او را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *