داروی والسارتان (والزارتان)

قرص والسارتان (Valsartan) از داروهای ضد فشار خون است که به گردش بهتر خون در رگ‌ها کمک کرده و از بروز سکته در افراد مبتلا به پرفشاری خون پیشگیری می‌کند. در مواردی این دارو برای بهبود روند درمان بیماران با نارسایی قلبی هم تجویز می‌شود.

توجه داشته باشید که این دارو افزایش فشار خون را درمان نمی‌کند، بلکه آن را کنترل می‌نماید. بر همین اساس مصرف آن ممکن است تا آخر عمر ضروری باشد.

سکته قلبی و یا مغزی از عوارض ناخوشایند فشار خون بالا است. به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند افراد با سابقه سکته و همچنین افراد در سنین بالا به طور مرتب فشار خود را اندازه‌گیری و در صورت نیاز به درمان از داروهای کنترل‌کننده فشار خون در این زمینه استفاده کنند. قرص والسارتان از داروهای کاهنده فشار خون است

مقدار و نحوه مصرف قرص والسارتان

میزان دقیق مصرف این دارو برای هر فرد متفاوت بوده و حتما باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول به منظور کاهش فشار خون در بزرگسالان مقدار 80 تا 160 میلی‌گرم از دارو یک بار در روز مصرف می‌شود. معمولا بین ۲ تا ۴ هفته زمان لازم است تا فشار خون شما تحت کنترل در بیاید.

الف) نارسایی قلبی (كلاس II-IV بر اساس طبقه‌بندی انجمن قلب نیویورك).

بزرگسالان: شروع با دوز 40 میلی گرم خوراكی دو بار در روز و افزایش آن بر اساس تحمل بیمار به 80 میلی گرم دو بار در روز تا حداكثر 160 میلی‌گرم دو بار در روز.

ب) فشار خون.

بزرگسالان: شروع با دوز 80 میلی گرم به‌صورت تك درمانی در افرادی كه دچار كاهش حجم نیستند. در این صورت فشار خون باید در عرض دو تا چهار هفته كاهش یابد. در صورت ضرورت كاهش بیشتر در فشار خون دوز دارو می‌تواند به 320 – 160 میلی گرم در روز افزایش یابد یا دیورتیك اضافه گردد (اضافه نمودن دیورتیك اثر بیشتری از افزایش دوز بیشتر از 80 میلی گرم خواهد داشت). دوز معمول 320 – 80 میلی گرم در روز می‌باشد.

پ) كاهش موارد قلبی – عروقی مرگ ناشی از MI در بیماران مبتلا به نارسایی یا اختلال عملكرد بطن چپ.

بزرگسالان: شروع دوز 20 میلی گرم خوراكی دو بار در روز هر چه سریع تر در دوازده ساعت اول و افزایش آن به دوز 40 میلی گرم دو بار در روز طی هفت روز و در نهایت افزایش آن به دوز 160 میلی گرم دو بار در روز بر حسب تحمل بیمار.

منع مصرف والزارتان

کلیه داروهای مهار کننده رنین- آنژیوتانسین ممکن است به جنین آسیب جدی وارد کنند و حتی احتمال مرگ جنین نیز وجود دارد. بنابراین مصرف کنندگان این گروه از داروها در صورت تشخیص حاملگی باید فورا دارو را قطع کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا داروی والسارتان در شیر مادر نفوذ پیدا کرده و باعث آسیب به نوزاد می‌شود یا خیر؛ نباید در دوره مصرف این دارو، به نوزاد خود شیر دهید.

داروی والسارتان یا دیووان را به کودکان زیر ۶ سال ندهید.

اگر دیابت دارید، داروی مورد نظر را به همراه داروهایی که حاوی آلیسکیرن aliskiren هستند (Amturnide, Tekturna, Tekamlo, Valturna)، مصرف نکنید.

در موارد نادری، مصرف داروی والسارتان ممکن است باعث شکستگی بافت ماهیچه‌ی استخوانی شود و باعث نارسایی کلیوی گردد. در صورتی که درد ماهیچه‌ای که منشاء آن مشخص نیست دارید، یا حساس شده و یا احساس ضعف دارید، خصوصاً اگر این علائم به همراه تب، خستگی غیر معمول، و ادرار تیره‌رنگ باشد، بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

عوارض جانبی والسارتان

و در آخر از عوارض جانبی قرص والسارتان بدانید که این قرص ممکن است مشکلات زیر را به وجود بیاورد:

مشاهده ادرار خونی

مشاهده عرق سرد

احساس گیجی

کم شدن تعداد دفعات دفع نرمال ادرار

ایجاد مشکل تنفسی

احساس سرگیجه, غش و سبکی سر به هنگام نشستن و خوابیدن و سردرد

احساس تشنگی زیاد

نا منظمی در ریتم و ضربان قلب

بی اشتهایی

کمر درد و پهلو درد و همچنین درد شکم و معده و دردها و انقباضات عضلانی

احساس تهوع

احساس عصبانیت

بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن دست و پا و لب

ایجاد ورم درصورت, انگشتان و همینطور پایین پا و دهن

احساس ضعف و خستگی غیر طبیعی

ایجاد استفراغ

به وجود آوردن افزایش وزن

دچار تب و لرز شدن

احساس گرفتگی صدا

دچار گلو درد شدن

ایجاد مشکل در خوردن و نفس کشیدن

مشاهده رنگ ادرار تیره و مدفوع روشن

زرد شدن رنگ چشم و پوست

ایجاد اسهال

دچار تاری دید شدن

پیدا کردن علایم سرما خوردگی و علایم آنفولانزا و ایجاد سرفه

ایجاد مشکل در حرکت

ریزش مو پیدا کردن

احساس نازک شدن تارهای مو

درد و ورم و قرمز شدن مفصلها

درصورت مشاهده تک تک این علایم به همراه مصرف قرص والسارتان حتما به پزشک مراجعه کنید و با تجویز خود شروع به مصرف این دارو نکنید.

 

نکات مهمی که قبل از مصرف والسارتان باید رعایت کرد

اگر نسبت به والسارتان حساسیت دارید، از داروی دیووان استفاده نکنید.

برای اطمینان از اینکه مصرف داروی والسارتان برای شما خطراتی در پی ندارد، در صورتی که موارد زیر را دارید، به دکتر خود اطلاع دهید:

بیماری کلیوی (یا اگر تحت دیالیز هستید)؛

بیماری کبدی؛

بیماری قلبی، به جز در مواردی که برای آن داروی والسارتان را مصرف می‌کنید؛

اگر تحت رژیم غذایی کم‌نمک هستید؛

اگر آب بدنتان را به میزان زیادی از دست داده‌اید؛

اگر تاکنون نسبت به هر گونه داروی فشار خون، واکنش آلرژیکی نشان داده‌اید؛

تداخلات دارویی والزارتان

CYP2C9 را مهار می کند.

والزارتان باعث افزایش اثر داروهای زیر می گردد:

داروهای مهار کننده ACE، آمی فوستین، داروهای ضد فشار خون، هیدروکلروتیازید، لیتیم، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ریتوکسی مب، سدیم فسفات.

داروهای زیر اثر والزارتان را افزایش می دهند:

آلفوزوسین، دیازوکساید، الترومبوپگ، اپلرنون، هیدروکلوتیازید، مهار کننده های منوآمینو اکسیدان، پنتوکسی فیلین، مهارکننده های فسفودی استراز 5، نمک های پتاسیم، آنالوگهای پروستوسیکلین، تولواپتان، تری متوپربم.

داروهای زیر ممکن است اثر والزارتان را کاهش دهد:

متیل فنیدات(ریتالین)، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، یوهمبین.

توصیه های دارویی والزارتان

از مصرف این دارو با گیاهان زیر پرهیز کنید:

شیرین بیان، جین سینگ، زنجبیل، کولارم و قرمز شدن مفصلها

درصورت مشاهده تک تک این علایم به همراه مصرف قرص والسارتان حتما به پزشک مراجعه کنید و با تجویز خود شروع به مصرف این دارو نکنید.

همچنین ببینید

depression-treatment

مصرف کتامین توسط ایلان ماسک برای افسردگی| جنجال جدید در دنیای پزشکی

ایلان ماسک اخیرا اعلام کرد که برای درمان افسردگی از کتامین تجویزی استفاده می کند. کتامین یک بیهوش قوی است که تحقیقات نشان می دهد می تواند به درمان افسردگی کمک کند، اما در حال حاضر برای این منظور یا هر نشانه روانپزشکی دیگری توسط FDA تایید نشده است. کارشناسان بر این باورند که صحبت های ماسک باعث شناخته شدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *