onion

خوراکی تندی که به کنترل کلسترول شما کمک می‌کند

کلسترول بالا می‌تواند ما را در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های بالقوه تهدیدکننده زندگی مانند سکته مغزی و بیماری‌های قلبی عروقی قرار دهد. به همین دلیل، مهم است که سطح کل کلسترول خون خود را در محدوده طبیعی نگه داریم. حفظ وزن مناسب و ورزش منظم راه‌های مختلفی است که می‌توانیم با آنها از خود در برابر کلسترول بالا محافظت کنیم.
رژیم غذایی نیز عامل کلیدی است. مصرف غذاهای پرفیبر مانند لوبیا، بلغور جو دوسر و آووکادو می‌تواند به کاهش کلسترول بد خون (LDL) کمک کند و در عین حال کلسترول خوب خون (HDL) را افزایش دهد. همانطور که مشخص است، نوعی سبزی وجود دارد که می‌تواند همین کار را انجام دهد. ممکن است کمی تند باشد و شما را به گریه بیاندازد اما قدرتمند و کاهش‌دهنده کلسترول است.

برخی از مواد مغذی مختلفی که در یک فنجان پیاز پخته شده بدون نمک پیدا خواهید کرد ۳۴۹ میلی‌گرم پتاسیم، ۷۳.۵ میلی‌گرم فسفر، ۴۶.۲ میلی‌گرم کلسیم و کمی بیش از ۲۳ میلی‌گرم منیزیم است.

پیاز همچنین حاوی فلاونوئیدی به نام کوئرستین است و محققان تحقیقی در سال ۲۰۱۷ تلاش کردند تا رابطه بین کوئرستین و اثرات بالقوه آن بر انتقال معکوس کلسترول (RCT) یا فرآیندی که در آن بدن کلسترول از سلول‌ها حذف می‌کند را بهتر درک کنند. با استفاده از موش‌هایی که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه شده بودند، مشخص شد که کوئرستین انتقال کلسترول را افزایش و سطح کلسترول را کاهش می‌دهد همچنین عملکرد کلسترول خوب را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید “ فواید آب پیاز برای ریزش مو

حتی مشخص شده است که انواع جایگزین پیاز نیز همین فواید کاهش کلسترول را ارائه می‌دهد. در تحقیق هشت هفته‌ای که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، محققان دریافتند نوشیدن آب پیاز غنی از کوئرستین به‌طور قابل توجهی باعث کاهش سطح کلسترول بد خون در بیماران با کلسترول خفیف می‌شود.

به سختی می‌توانیم غذایی پیدا کنیم که پیاز فوراً آن را بهتر نکند. چه به‌صورت پخته یا خام از آن لذت ببرید، این سبزی می‌تواند مکمل هر سالاد، برگر، خورشت و غیره باشد، با این حال، اگر از خوردن پیاز لذت نمی‌برید، مکمل‌های پیاز نیز ممکن است سطح کلسترول فرد را کاهش دهند.

محققان از متاآنالیز سال ۲۰۲۱ که در نشریه Food Science & Nutrition منتشر شد، ۱۰ کارآزمایی بالینی مختلف را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که به نظر می‌رسد مکمل پیاز باعث کاهش سطح کلسترول بد، افزایش سطح کلسترول خوب و تنظیم سطح کلسترول کل می‌شود. با این حال، هیچ رابطه‌ای بین مصرف مکمل پیاز و بهبود سطح تری‌گلیسیرید مشاهده نشد و محققان تاکید کردند که هنوز مطالعات بیشتری در این مورد نیاز است.

عوامل خاصی می‌توانند فرد را در معرض خطر افزایش کلسترول خون قرار دهند که شامل خوردن غذاهای غنی از چربی ترانس یا چربی اشباع شده، سبک زندگی بی‌تحرک، سیگار کشیدن، ژنتیک، سن و موارد دیگر هستند. همچنین برخی موارد مرتبط با سلامت نیز می‌توانند عامل خطر محسوب شوند که شامل دیابت نوع ۲ یا چاقی است. اگر در مورد کلسترول خود نگران هستید، حتماً با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید و با معاینات جسمی معمول همراه شوید.

بیشتر بخوانید “ پوست پیاز و یک دنیا خاصیت

همچنین ببینید

Statin-Drug

گامی به سوی سلامت قلب: بهینه‌سازی مصرف استاتین برای پیشگیری از بیماری

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که بسیاری از افرادی که در حال حاضر از داروهای استاتین برای پایین آوردن کلسترول استفاده می‌کنند، ممکن است واقعاً به این داروها نیاز نداشته باشند. پزشکان برای تجویز استاتین، از ابزارهایی برای تخمین ریسک ۱۰ ساله فرد برای ابتلا به بیماری قلبی استفاده می‌کنند. این ابزارها بر اساس مجموعه‌ای از عوامل، احتمال بیماری را پیش‌بینی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *