Obesity-Treatment

خبر امیدوارکننده برای افراد چاق و دارای بیماری‌های زمینه‌ای

تحقیقات جدید، خبر خوشی برای افراد چاق و دارای اضافه وزن به همراه دارد. داروی Zepbound، که به تازگی توسط سازمان غذا و دارو آمریکا برای کاهش وزن تایید شده، می‌تواند در کاهش وزن افرادی که با بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون بالا و کلسترول بالا دست و پنجه نرم می‌کنند نیز موثر باشد.

Zepbound متعلق به گروهی از داروها به نام GLP-1 است. این داروها با تقلید یا تقویت اثرات یک هورمون طبیعی روده که در کنترل قند خون نقش دارد، بر اشتها نیز تاثیر گذاشته و به کاهش وزن کمک می‌کنند. مطالعه‌ای که به تازگی توسط شرکت Eli Lilly، سازنده Zepbound، انجام شده، بر روی افرادی با چاقی یا اضافه وزن همراه با بیماری‌های دیگر متمرکز بوده است. نتایج این مطالعه که در نشست سالانه انجمن غدد درون‌ریز آمریکا ارائه شده، نشان می‌دهد مصرف Zepbound در مقایسه با دارونما، منجر به کاهش وزن بیشتر در این افراد شده است.

به نظر می‌رسد Zepbound در مقایسه با سایر داروهای GLP-1 موجود در بازار، از مزایایی برخوردار باشد. دکتر میر علی، جراح چاقی و مدیر پزشکی مرکز کاهش وزن MemorialCare در کالیفرنیا، که در این مطالعه نقشی نداشته، بر این باور است که Zepbound به دلیل تاثیر بر گیرنده‌های بیشتری نسبت به داروهای مشابه، کارایی بیشتری داشته و عوارض جانبی کمتری ایجاد کند.

بیشتر بخوانید ” هشدار در مورد مصرف داروهای گیاهی لاغری

با وجود امیدواری‌هایی که Zepbound ایجاد کرده، کارشناسان تاکید می‌کنند که تاثیرگذاری داروهای کاهش وزن بر افراد مختلف متفاوت است. دکتر دن آزگوری، جراح چاقی و مدیر کلینیک مدیریت وزن و سبک زندگی دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، معتقد است که در حال حاضر نمی‌توان پیش‌بینی کرد چه کسی به این دارو بهتر پاسخ می‌دهد، اما به طور کلی GLP-1ها در مقایسه با درمان‌های گذشته، نرخ پاسخ‌دهی بالاتری را نشان می‌دهند.

نکته مهم دیگر این است که اثرات جانبی این داروها لزوما به شرایط سلامتی افراد وابسته نیست و می‌تواند در افراد مختلف، بسیار متغیر باشد. به همین دلیل، مصرف Zepbound و سایر داروهای این گروه باید حتما تحت نظر پزشک و با در نظر گرفتن شرایط بدنی افراد صورت گیرد.

فراموش نکنیم که کاهش وزن در افراد چاق، مشکلی چندوجهی است که نیازمند رویکردی جامع و متعهدانه است. در کنار این داروها، داشتن رژیم غذایی سالم و رعایت سبک زندگی فعال، همچنان مهم‌ترین عوامل برای دستیابی به کاهش وزن پایدار و حفظ سلامتی به شمار می‌روند. متخصصان تاکید می‌کنند که مصرف دارو به تنهایی، بدون توجه به رژیم غذایی و ورزش، بعید است به موفقیت بلندمدت منجر شود.

منبع: healthline 

بیشتر بخوانید ” آخر هفته، علیه اضافه وزن اقدام کنید

همچنین ببینید

Alzheimer

کشف داروی جدید برای کند کردن روند آلزایمر

آلزایمر بیماری پیشرونده‌ای است که باعث زوال عقل، تغییر در رفتار و احساسات و مشکلات شناختی می‌شود. این بیماری به مرور زمان وخیم‌تر شده و در حال حاضر درمانی قطعی برای آن وجود ندارد. با این حال، خبرهای امیدوارکننده‌ای هم وجود دارد. در سال‌های اخیر پزشکان با درک بهتر علل زمینه‌ای آلزایمر، داروهای جدیدی را برای کمک به کند کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *