depression

حقایقی درباره اختلال افسردگی

افسردگی بیماری است که می­ تواند هر کسی را در هر سنی و در هر شغلی مبتلا کند، همچنین باعث رنج و اندوه افراد می­ شود و توانایی آنان در انجام ساده ­ترین کارهای روزانه می­گیرد، کارکرد شغلی فرد را کاهش می­دهد و گاهی می­ تواند عواقب وخیمی برای رابطه فرد با خانواده و دوستانش داشته باشد. افسردگی در بدترین وضعیت می­ تواند به خودکشی بینجامد. خودکشی اکنون دومیم علت مرگ میان افراد 15 تا 29 ساله در دنیا است. با این وجود، افسردگی قابل پیشگیری و درمان است. شناخت بهتر افسردگی و چگونگی پیشگیری و درمان آن به کاهش برچسب­زنی مربوط به این عارضه کمک می­کند و باعث می­شود شمار بیشتری برای درمان آن کمک بخواهند.

در افراد افسرده برخی از علائم زیر مشاهده می شود:

خستگی و کاهش انرژی

تغییر در اشتها بصورت پرخوری عصبی و یا کاهش اشتها

کاهش یا افزایش خواب

اضطراب

کاهش تمرکز

بیقراری و نا‌آرامی

احساس گناه، بی‌ارزشی و یا درماندگی

افکار خود آزاری یا تمایل به خودکشی

البته افسردگی قابل پیشگیری و درمان است و انتظار می رود نتایج زیر بدنبال طرح این شعار حاصل شود:

عموم مردم با افسردگی، علل ایجاد کننده آن و عواقب افسردگی از قبیل خودکشی بیشتر آشنا شوند و بدانند که برای پیشگیری یا درمان آن چه اقداماتی می توانند انجام دهند.

افراد مبتلا به افسرده بدنبال درمان آن باشند.

خانواده، دوستان و همکاران افراد مبتلا به افسردگی یاد بگیرند که چگونه از آن ها حمایت کنند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، به طور میانگین تنها ۳ درصد بودجه سلامت دولتی به سلامت روان اختصاص داده می شود، که این بودجه در کشورهای کم درآمد کمتر از یک درصد و در کشورهای پردرآمد تا ۵ درصد است. حتی در کشورهای ثروتمند، حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی تحت درمان قرار نمی گیرند.

همچنین ببینید

depression-treatment

مصرف کتامین توسط ایلان ماسک برای افسردگی| جنجال جدید در دنیای پزشکی

ایلان ماسک اخیرا اعلام کرد که برای درمان افسردگی از کتامین تجویزی استفاده می کند. کتامین یک بیهوش قوی است که تحقیقات نشان می دهد می تواند به درمان افسردگی کمک کند، اما در حال حاضر برای این منظور یا هر نشانه روانپزشکی دیگری توسط FDA تایید نشده است. کارشناسان بر این باورند که صحبت های ماسک باعث شناخته شدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *