Preventing-weight-gain-in-bipolar-people-with-metformin

جلوگیری از افزایش وزن در افراد دو قطبی با متفورمین

طبق یک کارآزمایی جدید، مصرف داروی متفورمین که معمولا برای دیابت نوع ۲ استفاده می شود، می تواند به مقابله با افزایش وزن در جوانانی که برای اختلال دوقطبی دارو مصرف می کنند، کمک کند.

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، در حالی که داروهای آنتی سایکوتیک نسل دوم (SGAs) که برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می‌شوند می‌توانند به بهبود سلامت روان کمک کنند، عوارض جانبی قابل توجهی شامل افزایش فشار خون و قند خون، افزایش اشتها و افزایش وزن دارند.

به گفته «کریستینا کلاین»، دانشمند پژوهشی دانشگاه سینسیناتی، «یک نظرسنجی نشان داد که بیماران مداخلاتی برای کاهش این عوارض جانبی می‌خواهند.»

این مطالعه شامل بیش از ۱۵۰۰ بیمار ۸ تا ۱۹ ساله بود که اختلال دوقطبی داشتند و SGA مصرف می‌کردند.

دکتر «ویکتور فورناری»، یکی از محققان ارشد، گفت: «این نمونه بزرگی از بیماران بود که واقعاً نشان می‌داد که چه اتفاقی دارد می‌افتد».

شرکت کنندگان در کارآزمایی توصیه‌هایی برای تغذیه سالم و ورزش دریافت کردند. برای نیمی از آنها نیز متفورمین تجویز شد.

در یک نظرسنجی قبل از مداخلات، ۸۷ درصد از جوانان گزارش دادند که داروهای دوقطبی خود را به طور منظم مصرف می‌کردند، اما بیشتر آنها از وزن خود ناراضی بودند.

داده‌های پیگیری شش ماهه نشان داد که متفورمین تأثیر متوسط اما قابل توجهی در پیشگیری و در برخی موارد معکوس کردن افزایش وزن در این بیماران داشت.

محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند.

همچنین ببینید

fish-oil

مکمل روغن ماهی برای افراد سالم توصیه نمی شود

مطالعات جدید نشان می دهد مصرف مکمل های روغن ماهی در افراد سالم ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد. با این حال، این مکمل ها برای کسانی که از قبل بیماری قلبی دارند مفید بوده و به بهبود وضعیت آنها کمک می کند. پزشکان توصیه می کنند به جای مصرف مکمل، با داشتن رژیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *