تیروئید می تواند منجر به افزایش فشارخون شود

تیروئید می تواند منجر به افزایش فشارخون شود

یک متخصص قلب گفت: تیروئید می تواند موجب افزایش فشار خون و یا در کلسترول خون تاثیر گذار باشد.
ثریا شهرزاد متخصص قلب در ششمین همایش قلب و فناوری های نوین و همایش مشترک قلب و غدد و قلب و اعصاب با بیان اینکه در این کنگره بیماریهای که ارتباط مستقیمی با قلب دارند بررسی می شوند، گفت: هورمون های تیروئید ارتباط نزدیکی به کاردیووسکولار دارند.
وی با اشاره به اینکه در مواجهه با بیماریهای کاردیووسکولار باید به فکر تیروئید نیز باشیم، ادامه داد: هر چند ممکن است تظاهرات بالینی نداشته باشد ولی کاهش و افزایش هورمونهای تیروئید می تواند مشکل ساز شود.
این متخصص قلب با تاکید به اینکه فرد مبتلا به بیماریهای قلبی باید از نظر تیروئید نیز بررسی شود، تصریح کرد: تیروئید می تواند موجب افزایش فشار خون و یا در کلسترول خون تاثیر گذار باشد.
وی تصریح کرد: نارسایی قلب می تواند باعث تیروئید شود و حتی ممکن است موجب تغییر در ضربان قلب شود، مثلا اگر برای آریتمی از آمیودار استفاده کنیم می تواند روی تیروئید اثر گذاشته که تیروئید نیز بر روی بیماری های قلب تاثیر دارند.
شهرزاد با بیان اینکه ۲ تا ۳ درصد فیبرالاسیون دهلیزی ممکن است به دلیل تیروئید باشد، یادآور شد: ارتباط بسیار زیادی بین تیروئید و بیماری های کاردیووسکولار از دوران جنین وجود دارد و تیروئید بر روی رشد سلول های قلبی، رشد عروق و سلول های تیروئید اثر می گذارد.
وی با اشاره به اینکه مردم باید بدانند که در موارد متعددی تیروئید بدون تظاهرات بالینی است، گفت: با توجه به اینکه با افزایش سن بیماریهای تیروئید به ویژه کم کاری تیروئید افزایش می یابد حتما در بررسی های دوره ای به بررسی تیروئید نیز توجه نمایند تا در صورت وجود مشکل، با تشخیص زودهنگام به درمان پرداخته شود.
این متخصص قلب در پایان با بیان اینکه پزشکان نیز در مواجهه با بیماران کاردیووسکولار به وضعیت تیروئید نیز توجه کنند، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بیماری های تیروئید به دلیل جغرافیای ایران در کشورمان شایع است، لازم است پزشکان به این بیماری بیشتر توجه کنند.
منبع:سلامت نیوز

 

همچنین ببینید

Avocado

مصرف آووکادو خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در زنان کاهش می‌دهد

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد مصرف آووکادو در خانم‌ها ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. این مطالعه ارتباط بین مصرف آووکادو و دیابت را در بزرگسالان بررسی کرده است. نتایج نشان می‌دهد زنانی که روزانه ۳۰ تا ۳۸ گرم آووکادو مصرف می‌کنند، در مقایسه با افراد که این کار را انجام نمی‌دهند، احتمال ابتلا به دیابت به طور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *