تولید پوست انسان با استفاده از پرینت سه بعدی

تولید پوست انسان با استفاده از پرینت سه بعدی

گروهی از محققان اسپانیایی برای اولین بار با استفاده از پرینت سه بعدی موفق به تولید پوست انسان شده اند؛ این پوست دارای تمام ساختار طبیعی پوست انسان است.
ازاین پوست می توان برای پیوند به بیمارانی که دچارمشکلات پوستی یا سوختگی شده اند و آزمایش های شیمیایی استفاده کرد.
‘خوزه لوییس جورکانو’ استاد بخش مهندسی زیستی و مهندسی هوا و فضا دانشگاه کارلوس مادرید (UC3M) گفت: این پوست جدید، یکی از اولین ارگان های زنده انسان است که با استفاده از پرینت سه بعدی تولید شده است.
وی افزود:این پوست تمام ساختار طبیعی پوست انسان را دارد؛ بطوریکه شامل یک لایه خارجی اپیدرم مانند برای حفاظت، یک لایه ضخیم تر به عنوان درم و یک لایه ساخته شده از سلول های فیبروبلاست است که کلاژن تولید می کند؛ کلاژن پروتیینی است که به پوست خاصیت کشسانی و استحکام مکانیکی می دهد.
وی افزود: این پوست را می توان به بیماران پیوند زد و یا از آن برای آزمایش محصولات شیمیایی، آرایشی و دارویی استفاده کرد.
این پوست پرینت شده سه بعدی برای پیوند به بیماران مبتلا به سوختگی و یا سایر بیماری های پوستی، از سلول های خود بیمار ساخته می شود تا در هنگام پیوند بدن آن را پس نزند.
این روش پرینت زیستی که پوست را در یک روش استاندارد و خودکار تولید می کند در قیاس با تولید دستی پوست ارزان قیمت تر است.درضمن برای مصارف صنعتی مانند آزمایش های شیمیایی، می توان این پوست را با استفاده از دسته ای از سلول ها به تولید انبوه رساند.جزئیات کامل این تحقیق در مجله Biofabrication منتشر شده است.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

تولید واکسن آلرژی به بادام زمینی

واکسن آلرژی به بادام زمینی واکسن آلرژی به بادام زمینی تولیدشده توسط محققان دانشگاه ساوت استرالیا در آزمایشات لابراتواری برای نمونه های خونی انسان و موش ها موثر بوده است. این واکسن با بازنویسی واکنش بدن به مواد آلرژی زا بادام زمینی موجب حذف واکنش های غیرآلرژیک می شود. واکنش های آلرژیک به مواد آلرژی زا بادام زمینی شامل حالت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *