تولید لبنیات بی نیاز از دام

تولید لبنیات بی نیاز از دام

تهران – ایرنا – محققان با استفاده از مخمر و بدون نیاز به دام موفق به تولید شیر و مواد لبنی دیگر شدند.
به گزارش گروه اخبارعلمی ایرنا از ساینس، شیر و مواد لبنی تولید شده به این روش دارای همان پروتئین شیر است، ولی توسط مخمرها تولید می شود و دیگر نیازی به شیر دوشیده شده از دام نیست. عطر و طعم این شیر آزمایشگاهی دقیقا شبیه به شیرطبیعی است و فاقد لاکتوز و ترکیبات گیاهی است؛ به علاوه مواد معدنی و ویتامین های شیر عادی را داراست.
برای تولید این محصول از یک مخمر اصلاح ژنتیکی شده به نام Buttercup استفاده می شودکه قند را به پروتئین شیر که کازئین نام دارد تبدیل می کند.
این روش علاوه بر صرفه جویی 98 درصدی در میزان آب لازم برای تولید شیر دامی و صرفه جویی 91 درصدی در فضا مورد نیاز برای پرورش دام، از انتشار 98 درصد کربن که در راستای تولید شیرعادی تولید می شود، جلوگیری می کند.
شروع تولید این محصول آزمایشگاهی از سال 2014 میلادی توسط یک شرکت آمریکایی بوده و امید می رود که خط تولید شیر، پنیر و ماست تولید شده به این روش از سال آینده شروع به کار کند.
محققان بر این باورند این محصول بیشتر توسط گیاهخواران استقبال خواهد شد.

همچنین ببینید

water-boiling

جوشاندن آب، راهی ساده برای کاهش میکروپلاستیک‌ها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد جوشاندن ساده آب می‌تواند تا ۹۰ درصد میکروپلاستیک‌های موجود در آب شیر را از بین ببرد. میکروپلاستیک‌ها ذرات بسیار ریزی از پلاستیک هستند که خطرات سلامتی آن‌ها در حال بررسی است. جوشاندن آب به مدت ۵ دقیقه، به ویژه در آب‌های سخت با املاح معدنی بالا، می‌تواند میکروپلاستیک‌ها را به رسوب آهکی متصل کند. سپس می‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *