922

تمرین پلانک چیست و چه فواید در تناسب اندام دارد؟

922

اگر به دنبال فیتنس باشید حتما بارها اسم تمرین پلانک را شنیده اید، اما این تمرین چیست و چه فوایدی برای شما دارد؟
به گزارش آکاایران: پلانک به یک نوع تمرین قدرتی مرکز بدن ایزومتریک اشاره دارد که کل بدن را قوی می کند. این تمرین، مستلزم حفظ وضعیتی مشابه شنا برای هر مدت زمانی است که می توانید. انجام تمرین پلانک به طور منظم، یک راه عالی برای تقویت میان تنه است. در زیر، سایر فواید شگفت انگیز انجام پلانک را بیان می کنیم:

قدرت می سازد

حفظ تعادل به وسیله آرنج ها و ماندن در همان وضعیت برای چند دقیقه، به سطح خاصی از قدرت نیاز دارد. همانطور که وضعیت پلانک را حفظ می کنید، پلانک باعث انقباض عضله می شود و قدرت می سازد. این حرکت، عضلات بیرونی و درونی شکم را درگیر می کند. همچنین عضلات مورب، سینه ای و سراتوس را محکم می کند. عضلات پایین بدن مانند چهار سر ران، سارتوریوسن و تنسور فاسیالاتا نیز درگیر شده و تقویت می شوند. اساسا تمام این عضلات با انجام پلانک به طور منظم، قوی تر می شوند.

انعطاف پذیری را افزایش می دهد

تمرین پلانک به افزایش انعطاف پذیری مخصوصا در گروه های عضلانی خلفی، کمک می کند. هنگامیکه تعادل تان را حفظ می کنید، عضلات شانه ها، تیغه های شانه و ترقوه ها، نرم و انعطاف پذیرتر می شوند. این حرکت همچنین ماهیچه های ران را به جلو حرکت می دهد، همسترینگ و عضلات پشت ساق پا را بلندتر می کند تا یک کشش خوب انجام شود. علاوه بر این، تمرین پلانک قوس پا را کش می آورد، انگشتان پا را قوی می کند و انعطاف پذیری را افزایش می دهد.

پوسچر را بهبود می بخشد

پلانک نه تنها عضلات را قوی می کند بلکه پوسچر را نیز اصلاح می کند. این حرکت، مرکز بدن که بخش میانی بدن است را فعال می کند. این حرکت، عضلات شکمی و عضلات ایلیوپسواس را که از ستون فقرات و باسن پشتیبانی می کنند، قوی می گرداند. مطالعات نشان می دهد که تمرین پلانک می تواند مشکلات ستون فقرات ناشی از پوسچر غلط مانند گودی کمر و چرخش لگن خلفی را معکوس کرده یا حتی از آن جلوگیری کند.
عضلات شکمی ضعیف که به پشت گسترش می یابند، اغلب باعث گودی کمر و قوس و فرورفتگی ستون فقرات می شوند. ضمنا، چرخش لگن خلفی به خاطر فلکسور باسن ضعیف که انحنای طبیعی C شکل ستون فقرات را صاف می کند، به وجود می آید.

تعادل بهتر

برای انجام پلانک، شما باید عضلات شکم را بکشید تا صاف بمانید. کشیدن عضلات شکم تعادل را بهبود می بخشد. تمام انواع پلانک، تعادل را بهتر می کنند اما پلانک از بغل که روی توپ تناسب اندام انجام می شود، بیشتر از بقیه باعث بهبود تعادل تان می شود. این حرکت پوسچر صحیح و متعادل پشت شانه ها و قفسه سینه را باز می گرداند.

سلامت روحی را افزایش می دهد

بله، پلانک دارای مزایای روحی نیز می باشد. این تمرین به بهبود خلق و خو و کاهش استرس کمک می کند. همچنین کل بدن را انعطاف پذیر نگه می دارد، شما را از شر سفتی، درد مفاصل، دردهای مزمن و ناراحتی های عضلانی خلاص می کند. نشستن به مدت طولانی نیز بر باسن و مفاصل تأثیر می گذارد. همچنین باعث فشار در کمربند شانه ای می شود. فشار مکرر در کمربند شانه ای در نهایت منجر به پوسچر غلط و پشت درد می گردد. هنگامیکه بدن عاری از درد باشد، ذهن در آرامش است.

میان تنه ی قوی

یکی از دلایلی که چرا طرفداران تناسب اندام به پلانک علاقه دارند، توانایی آن برای شکل دادن و تفکیک میان تنه است. پلانک، مرکز بدن را تقویت کرده و زمینه را برای یک شکم شش تکه جذاب فراهم می کند. البته اگر پلانک را با تمرینات کاردیو ترکیب کنید، می تواند برای دستیابی به عضلات شکم شش تکه مفید باشد. برای اینکه عضلات شکم قوی را بیشتر مشخص کنید، باید نوار چربی که کل میان تنه را می پوشاند، نازک کنید. تمرینات کاردیو به سوزاندن چربی بدن بیشتر کمک می کنند. آن را با پلانک ترکیب کنید تا خیلی زود به شکمی قوی دست یابید.
منبع:آکاایران

همچنین ببینید

Exercise

شمارش گام یا زمان ورزش؟ کدام یک برای تناسب اندام بهتر است؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که هر دوی گام شمردن و زمان ورزش، روش‌های مفیدی برای اندازه‌گیری فعالیت بدنی هستند. بر اساس این مطالعه، هر چه تعداد گام‌های روزانه یا زمان ورزش هفتگی شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به بیماری‌های خاصی مانند بیماری قلبی عروقی و دیابت نوع ۲ در شما کاهش می‌یابد. هدف کلی این است که کمتر بنشینید و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *