تشخیص یکی از سرطان های شایع زنان

تشخیص یکی از سرطان های شایع زنان بدون نمونه برداری

محققان به روشی دست یافته اند که قادر به تشخیص سرطان دهانه رحم، بدون نمونه برداری است.
مهمترین روش تشخیص سرطان دهانه رحم، نمونه برداری است که علاوه بر تحمیل هزینه های مالی و اتلاف وقت، موجب آزار بیمار می شود.
محققان دانشگاه جان هاپکینز برای حل این مشکل به روشی دست یافته اند که با استفاده از نمونه ادرار، قادر به تشخیص سرطان در مراحل اولیه است. در این روش از نشانگرهای ژنتیکی استفاده می شود که علاوه بر احتمال وجود سلول های سرطانی با دقت 90 درصد، میزان عفونت را نیز تعیین می کند. محققان برای تشخیص دقیق تر، این روش را در کنار تست پاپ اسمیر توصیه می کنند.
شایع ترین انواع سرطان در زنان به ترتیبسرطان سینه، کولورکتال، ریه، دهانه رحم وسرطان معده هستند.
خونریزی نامنظم خارج از چرخه قاعدگی یا پس از یائسگی، می تواند یکی از مهمترین نشانه های عفونت یا سرطان دهانه رحم قلمداد شود.
بر اساس گزارش جدید انجمن سرطان آمریکا، مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان در سراسر دنیا رو به افزایش است و انتظار می رود آمار مرگ و میر ناشی از سرطان در سال 2030 میلادی به 5.5 میلیون نفر در سال برسد. این آمار حاکی از افزایش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان به میزان 60 درصد تا سال 2030 میلادی است.
با توجه به آمار ارایه شده در کنگره جهانی سرطان در پاریس، بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از سرطان مربوط به کشورهای فقیر و کم در آمد است. شیوه صحیح زندگی، تغذیه سالم، تحرک روزانه، آگاهی از روش های پیشگیری از سرطان که بیشتر در کشورهای توسعه یافته و ثروتمند دیده می شود، نقش مهمی در کاهش نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان دارد.
منبع: ایرنا

همچنین ببینید

Ultrasound-of-the-uterus-and-ovaries

در این زمان سونوگرافی رحم و تخمدان را انجام بده!

سونوگرافی رحم و تخمدان نوعی روش تشخیصی است که به پزشکان کمک می‌کند تا ارگان های داخل حفره لگن را اندازه گیری و بررسی کنند. اما سوال اینجاست که بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان چیست؟ در ادامه متن همراه ما باشید تا علاوه بر پاسخ به این سوال، نکات لازم را در خصوص سونوگرافی رحم و تخمدان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *