کلینیک مجازی من

می‌توانید از طریق شماره ۰۹۳۳۲۷۲۱۷۱۱ در تلگرام یا واتساپ با ما در ارتباط باشید.


21 دسامبر, 2016 بدون دیدگاه

تشخیص زودرس سرطان دهان، شانس درمان را افزایش می‌دهد

اخبار سرطان

تشخیص زودرس سرطان دهان، شانس درمان را افزایش می‌دهد

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تشخیص زودرس و در مراحل اولیه سرطان دهان، شانس درمان را افزایش می‌دهد.
دکتر راه‌پیما، خاطرنشان کرد: دهان و صورت از جمله اعضای بدن هستند که علاوه بر در معرض دید بودن، بسیار حساس و در برابر تغییرات بازگشت‌پذیری بسیار کمی دارند، از این جهت امید به زندگی بیمار دارای سرطان دهان در صورت درمان دیرهنگام به دلیل تخریب‌پذیر بودن عضو کم می‌شود.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: از سوی دیگر تشخیص زودهنگام این نوع سرطان‌ها می‌تواند علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های درمانی، روند درمان را نیز کوتاه‌تر ‌کند.
راه‌پیما سرطان دهان را ششمین سرطان شایع در جهان عنوان کرد و گفت: متاسفانه با وجود اینکه نشانه‌های سرطان دهان قابل مشاهده است، اما به دلیل ناشناخته بودن و بی توجهی به آن با تشخیص دیرهنگام، از کشنده‌ترین نوع سرطان‌ها به شمار می‌رود.
وی شناسایی سرطان دهان را امری راحت و امکان پذیر برای بیماران دانست و اظهار کرد: سرطان دهان مانند دیگر سرطان‌ها در داخل عضو بدن ایجاد نمی‌شود بلکه با یک مشاهده دقیق و توسط پزشک به راحتی شناسایی شده و می‌توان مرحله درمان را دنبال کرد.
رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های دهان، فک و صورت ادامه داد: بیشترین علامت سرطان دهان در یک فرد بیمار مشاهده زخمی در داخل دهان است که ترمیم نمی‌یابد و از طرفی عامل ترومایی موضعی یا عامل ایجاد زخم(گزش، وجود دندان تیز و …) نیز در محیط اطراف زخم وجود ندارد.
راه‌پیما خون‌ریزی‌های مکرر از ناحیه زخم و توده‌ها را نیز از دیگر علائم سرطان دهان عنوان کرد و افزود: باید به همکاران پزشک، دندان‌پزشک و حتی معلمان بهداشت آموزش‌های لازم را ارائه داد تا در صورت مشاهده چنین زخم‌هایی در دهان بیماران، این افراد را به متخصصان مربوطه ارجاع دهند تا در مراحل اولیه درمان این بیماران با موفقیت انجام شود..
منبع:ایسنا

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *