تحریک رشد تخمک های جوان با یک داروی شیمی درمانی

تحریک رشد تخمک های جوان با یک داروی شیمی درمانی

محققان انگلیسی متوجه شدند که یک داروی رایج شیمی درمانی برای مقابله با سرطان موجب رشد تخمک های جدید در زنان می شود، دستاوردی که می تواند بارقه امیدی برای زنان نابارور باشد.
رشد تخمک های جدید پیش از این ناممکن تصور می شد، اما در جریان این کشف ‘حیرت انگیز’، محققان دانشگاه ایدینبورگ ثابت کردند که می توان زمان را برگرداند و تخمدان ها را به وضعیت قبل از بلوغ برگرداند، وضعیتی که این اندام تازه شروع به تولید تخمک های جدید می کند.
زنان با تمام تخمک های خود متولد می شوند و به این دلیل است که باروری با افزایش سن دشوار می شود زیرا این یاخته ها پیر می شوند، آسیب می بینند و نهایتا به اتمام می رسند.
اما دانشندان متوجه شدند که زنانی که به دلیل ابتلا به بیماری ‘لنفوم هوچکین’ با یک ترکیب دارویی موسوم به ABVD تحت شیمی درمانی قرار گرفته بودند، شمار تخمک های آنها 10 برابر زنان سالم بود.
به واقع، این داروی سرطان نه تنها فرصت بچه دار شدن را از بین نبرد، بلکه قدرت باروری آنها را حقیقتا افزایش داد.
همچنین بافت تخمدان زنانی که با این دارو تحت شیمی درمانی قرار گرفته بودند، در وضعیت سالم و شبیه بافت تخمدان زنان جوان بود.
به گمان محققان، شوک ناشی از شیمی درمانی احتمالا سلول های بنیادی در تخمدان ها را به تولید فولیکول های جدید تحریک کرده است. فولیکول ها ساختارهایی توخالی مو- مانندی هستند که هر کدام یک تخمک تولید می کنند.
این مطالعه در مجله journal Human Reproduction, and supported منتشر شده است.
منبع :ایرنا

همچنین ببینید

Complications-of-anal-intercourse

5 دلیل برای اینکه نباید رابطه مقعدی داشته باشید!

گاهی اوقات زوجین برای پر رنگ تر کردن و تنوع دادن به رابطه‌شان ممکن است رابطه مقعدی را به جای رابطه واژینال در نظر بگیرند. البته طی تحقیقات انجام شده در این زمینه محققان دریافتند رابطه مقعدی برای سلامت فرد مضر است و می‌تواند آسیب های شدیدی را چه از نظر جسمی و چه از نظر روحی به همراه داشته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *