تاثیر استرس روی مغز پسران و دختران تفاوت دارد

تاثیر استرس روی مغز پسران و دختران تفاوت دارد

مطالعه دانشگاه استنفورد نشان می دهد که رخدادهای پراسترس مغز دختران و پسران را به صورت متفاوت تحت تاثیر قرار می دهد.
دخترانی که دچار آسیب روانی می شوند، اندازه و حجم بخشی از مغز آنها موسوم به اینسولا کوچک می شود، اما در پسران این بخش بزرگتر از معمول می شود. همین تفاوت نشان می دهد که چرا دختران بیشتر از پسران دچار اختلال استرس پس از تروما PTSDمی شوند.
اینسولا ناحیه ای پیچیده در عمق مغز است که ارتباط های بسیار زیادی دارد و فرآیندهای همدلی و احساس را در مغز پردازش می کند.
محققان دریافتند پسران و دختران پس از حوادث بسیار ناراحت کننده یا ترسناک علائم کاملا متفاوتی را نشان می دهند و در نتیجه باید به طور متفاوت نیز درمان شوند.
تیم تحقیق دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفت: دخترانی که دچار اختلالات استرس پس از حادثه می شوند، احتمالا سریعتر از معمول با فرایند پیری بخشی از اینسولا مواجه می شوند.
محققان در این مطالعه مغز 59 کودک 9 الی 17 سال را اسکن کردند.
گروهی از این کودکان شامل 14 دختر و 16 پسر، استرس شدید یا تروما تجربه کرده بودند اما دومین گروه متشکل از 15 دختر و 14 پسر چنین تجربه ای نداشتند.
محققان دریافتند در گروه اول، اندازه و حجم ناحیه ای از اینسولا در مغز پسران و دختران آسیب دیده تغییر کرده بود در حالی که این تغییر در دومین گروه گزارش نشد.
این امر نشان می دهد که اینسولا در شرایط استرس حاد و طولانی مدت تغییر می کند و نقش مهمی در پیشرفت اختلال استرس پس از تروما دارد.
براساس این پژوهش، همچنین استرس های شدید می تواند به بلوغ زودرس در دختران کمک کند.
این مطالعه در مجله افسردگی و اضطراب منتشر شد.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

ADHD-treatment-and-death-reduction

کاهش خطر مرگ و میر در افراد مبتلا به ADHD تحت درمان!

مطالعه‌ای جدید در سوئد نشان داد افرادی که از داروهای اختلال کم توجهی-بیش فعالی (ADHD) استفاده می‌کنند، در کل میزان مرگ و میر پایین‌تری دارند. این مطالعه با پیگیری نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر مبتلا به ADHD به مدت ۱۱ سال انجام شده است. این یافته‌ها اهمیت تشخیص و درمان زودهنگام ADHD را برجسته می‌کند. افراد مبتلا به ADHD که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *