400

تأثیرات معجره‌آسای ورزش بر سلامتی و کاهش ابتلا به انواع بیماری‌ها

400

اگر ورزش به صورت مرتب و منظم انجام شود، بدون شک موجب افزایش طول عمر و افزایش توان و انرژی در برنامه‌ریزی‌های روزانه زندگی می‌شود. از طرفی دیگر احساس بهبودی حال عمومی را هم در پی دارد. در عین حال یک برنامه‌ریزی صحیح ورزشی بر اساس اصول بر پایه سن فرد، شرایط جسمانی، دلیل و نیاز آن به ورزش بسیار مفید و سودمنداست.

ورزش علاوه بر این که شادی و نشاط را در پی دارد، تأثیرات معجره آسایی در کاهش ابتلا به انواع بیماری‌ها دارد که در این گزارش به آنها اشاره شده است.

دکتر مسعود قاسمی رییس انجمن آترواسکلروز ایران می‌گوید: اولین خصوصیت ارزشی ورزش که آن را به عنوان پدیده بسیار مفید در زندگی بشر تعیین می‌کند، تأثیر آن بر کنترل وزن است. مبارزه اثربخش و مفید ورزش علیه بیماری‌ها در بدن انسان از محاسن بسیار ارزشمند ورزش به شمار می‌رود. بررسی‌ها نشان داده یک برنامه مناسب ورزشی به عنوان کمک درمان در افراد دچار فشارخون بالاموثر است، اما این امر به معنی قطع خودسرانه داروهای فشارخون نیست؛ بلکه توصیه ما بر مصرف به موقع داروها و پیروی از یک ورزش مناسب و متناسب است.
وی ادامه می‌دهد: ورزش موجب افزایش میزان کلسترول خوب می‌شود. این کلسترول نقش بسیار مفیدی در حفاظت از بدن در مقابل بیماری‌های عروقی، تنگی و تصلب شرائین دارد. بررسی‌ها به طور واضح نشان داده افرادی که ورزش مناسب و تحرک بدنی دارند، احتمال سکته مغزی در آنها کاهش می‌یابد. بنابراین افرادی که به دلیل سن یا شرایط ژنتیکی در معرض خطر سکته‌های مغزی هستند هم از طریق کاهش فشار خون به دلیل استفاده از ورزش و هم به طور مستقیم میزان ابتلا به سکته مغزی کاهش می‌یابد.
متخصص قلب و عروق توضیحی می‌دهد: در واقع مجموعه‌ای از تظاهرات نظیر افزایش چاقی دور شکم، افزایش فشار خون، افزایش چربی خون و افزایش دیابت تحت عنوان سندروم متابولیک نامیده می‌شود؛ حال آن که اگر مجموعه این موارد یا ۳مورد از آنها در فردی ایجاد شود، مبتلا به سندورم متابولیک شده که ورزش احتمال بروز آن را کاهش می‌دهد. از طرفی دیگر به طور واضح مشخص شده که ورزش مناسب و متناسب می‌تواند احتمال بروز دیابت تیپ دو را کاهش دهد و اگر فردی به آن مبتلا باشد، شدت آن را کم می‌کند. ورزش همچنین میزان افسردگی را کاهش می‌دهد. نکته شایان توجه آن که ورزش می‌تواند شانس بروز انواع سرطان‌ها در بدن کاهش دهد؛ مانند سرطان روده بزرگ که با انجام ورزش‌های متناسب احتمال بروز آن کاهش می‌یابد.

فلوشیپ اینترونشنال آنژیوپلاستی والولو پلاستی در ادامه این گزارش چنین عنوان می‌کند که ورزش احتمال پوکی استخوان را کاهش می‌دهد. از طرفی دیگر بررسی‌ها نشان داده ورزش موجب کاهش مرگ زودهنگام می‌شود و نکته مهم‌تر آن که اگر فرد ورزش منظم و برنامه‌داری داشته باشد، به طور مشخص شانس ابتلا به آلزایمر هم کاهش پیدا می‌کند. ازطرفی دیگر ورزش موجب بهبودی خلق می‌شود؛ یک‌سری واسطه‌های شیمیایی در مغز که سردسته آنها اندورفین است با ترشح آن در مغز موجب بهبودی روحیه، تمایل به زندگی، شعف و شادمانی و بهبودی خلق و روحیه می‌شود. ورزش موجب افزایش اعتماد به‌نفس می‌شود که علت آن ناشی از تغییرات هورمونی، کاهش وزن، بهبودی شرایط جسمانی و عضلانی است. ورزش با افزایش قدرت عضلانی و همین طور مقاومت بدن در مقابل خستگی‌ها به عنوان یک منبع انرژی به فرد کمک می‌کند که شرایط و بهبودی واضح تری در زندگی احساس نماید.

وی ورزش را عامل افزایش امید به زندگی می‌داند و در عین حال می‌گوید: ورزش موجب بهبودی خواب هم می‌شود. بدون تردید بهتر، عمیق‌تر و کامل‌تر خوابیدن از ثمرات ورزش است. توصیه مهم به افراد دچار اختلالات خواب پیروی از ورزش و فعالیت بدنی می‌باشد، اما بهتر است در زمان نزدیک به خواب از ورزش کردن اجتناب شود. بهبودی شرایط جسمانی و هورمونی در افرادی که در سن تولید مثل قرار دارند از دیگر اثرات معجزه آسای ورزش به شمار می‌رود. ورزش در مردان و زنان با بهبودی شرایط هورمون‌ها موجب بهبودی شرایط تولید مثل به ویژه در زوج‌های جوان می‌شود. ورزش موجب ذهنیت مثبت اجتماعی خواهد شد. ورزش به دلیل این که عمدتا تیمی و دسته جمعی است حتی در ورزش‌هایی که به صورت منفرد انجام می‌شود و فرد با مربی سر و کار دارد افراد را اجتماعی‌تر می‌کند.

منبع:خبرگزاری سلامت

همچنین ببینید

swimming

ورزش در آب، گزینه‌ای عالی برای مبتلایان به کرون

تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش برای بیماران مبتلا به بیماری کرون بسیار مفید است. بررسی انجام‌شده روی افراد مبتلا به بیماری‌های التهابی روده (IBD) نشان داد که ورزش منجر به کاهش فعالیت بیماری کرون می‌شود. همچنین شرکت‌کنندگان در این بررسی که به طور منظم ورزش می‌کردند، از سطح بالاتر آمادگی جسمانی، کیفیت زندگی و اعتماد به نفس بهتری برخوردار بودند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *