بیماری ژنتیکی جدیدی که احتمالا در آلزایمر و پارکینسون نقش دارد

بیماری ژنتیکی جدیدی که احتمالا در آلزایمر و پارکینسون نقش دارد

محققان موفق به کشف یک بیماری جدید ژنتیکی شده اند که احتمالا نقش اساسی در شرایط عصبی مخربی مانند آلزایمر و پارکینسون دارد؛ کشف این بیماری و علت ابتلا به آن زمینه ابداع درمان های جدید دارویی را برای سایر وضعیت های نادر عصبی فراهم می سازد.
یک گروه بین المللی از محققان در مقاله ای که در مجله منتشر شد، نوشتند: یک زن کانادایی 47 ساله که از 28 سالگی مشکل راه رفتن و تعادل داشت، بعد از منتفی شدن احتمال ابتلای وی به 10 بیماری شناخته شده، مشخص شد که به یک بیماری جدید ژنتیکی مبتلا است.
این بیماری ژنتیکی باعث واکنش بیش از حد سیستم طبیعی ترمیم بدن می شود. در این بیماری آنزیم PARP1 بسیار فعال شده و نهایتا موجب مرگ سلول های مغزی می شود.
گمان می رود که این روند می تواند در مرگ سلول ها در سایر اشکال زوال عقل و چه بسا فرایند پیری نیز دخالت داشته باشد.
پروفسور ‘کیت کالدکوت’ از دانشگاه ساسکس که ریاست این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: کشف این بیماری جدید و عامل ابتلا به آن، یک گام بزرگ رو به جلو در ابداع درمان های دارویی برای سایر وضعیت های نادر عصبی است.
وی افزود: داروهایی که این آنزیم اساسی ترمیم کننده دی.ان.ای را به شیوه درست هدف قرار می دهند، می توانند برای درمان مبتلایان به بیماری های ناشی از بیش فعالی این آنزیم، حیاتی باشند.
این محقق ضمن تاکید بر ضرورت تحقیقات بیشتر در این زمینه گفت: ممکن است عامل ابتلا به این وضعیت تازه کشف شده در مرگ سلول های عصبی در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر، هانتینگتون و پارکینسون نقش داشته باشد.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

Stroke-in-young-people

سکته مغزی در جوانان افزایش یافته است – مطالعه CDC زنگ خطر را به صدا درآورد!

بر اساس گزارش جدیدی از مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا، برخلاف تصور عموم، سکته مغزی در حال افزایش است، اما نه در افراد مسن! این مطالعه نشان می‌دهد که در حالی که میزان سکته در بزرگسالان بالای ۶۵ سال ثابت مانده، در گروه سنی جوان‌تر، یعنی بین ۱۸ تا ۶۴ سال، شاهد افزایش قابل توجهی بوده‌ایم. تحقیقات نشان می‌دهند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *