بیش از ۷۰۰ هزار ایرانی صرع دارند

بیش از 700 هزار ایرانی صرع دارند

متخصص مغز واعصاب گفت:یک تا 1.6 درصد جمعیت ایران مبتلا به بیماری صرع هستند که 700 هزار تا یک میلیون نفر از این تعداد دچار حملات صرعی می شوند.
دکتر محمدعلی اکبریان در آستانه برگزاری سیزدهمین کنگره بین المللی صرع ایران اظهار کرد: با استفاده از داروهای ضدصرع امروزه می‌توان این بیماری را به طور کامل کنترل کرد البته تحمل برخی از بیماران نسبت به داروها متفاوت است اما پزشکان با تغییر داروها می‌توانند مشکل صرع این بیماران را نیز بهبود بخشند.
متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه تنظیم دوز دارو و نوع آن بستگی به تشخیص پزشک دارد، افزود: این مساله نیز تا حدود زیادی وابسته به شرایط بیمار است ولی به طور کلی باید توجه داشت که امروزه این مشکل به میزان زیادی قابل درمان است.
اکبریان اضافه کرد: صرع ممکن است علت ارثی و ژنتیکی داشته باشد و در دهه دوم زندگی فرد بروز یابد. همچنین این بیماری در برخی از افراد به دلیل ضایعات ساختاری مغز در دوران جنینی، می تواند از زمان تولد یا کودکی نمایان شود.
وی گفت: معمولا نوع تشنج و صرع که مردم توصیف می کنند در واقع از انواع صرع هایی است که از دوران کودکی به دلیل اختلالات ساختاری مغز ایجاد شده است. هر چند که برخی از افراد ممکن است در سنین بالا به دلیل سکته مغزی یا تومور دچار صرع شوند.
متخصص مغز و اعصاب افزود: تنوع دارویی برای این بیماران بسیار زیاد است و تمام داروهای ایرانی تحت پوشش بیمه قرار دارند و در دسترس بیماران هستند البته برخی پزشکان داروهایی که گران‌تر است، تجویز می کنند که این مسأله نیز به تشخیص پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد ولی به طول کلی تاثیر داروهای ایرانی و خارجی یکسان است.
تشنج به اختلال عملکرد فیزیولوژیک قشر مغز گفته می شود که در آن تخلیه الکتریکی غیرطبیعی و همزمان دسته ای از سلول های مغزی به طور موقت و گذرا ایجاد می شود.
اگر این وضعیت تنها یک بار ایجاد شود یا در زمینه بیماری دیگری مانند کمبود کلسیم یا کاهش قندخون باشد، تشخیص صرع داده نمی شود و زمانی به آن صرع یا ‘اپی لپسی epilepsy’ گفته می شود که این وضعیت تکرار شونده باشد.
در واقع، صرع یک بیماری مزمن است که در آن حمله های تشنج به شکل یا اشکال خاصی گاه و بیگاه به صورت غیرمنتظره، ایجاد می شود. مساله مهمی که باید به خاطر سپرد، این است که این واکنش ها طبیعی و گذرا هستند.
سیزدهمین کنگره بین المللی صرع در روزهای 6 تا 8 بهمن ماه در تالار امام بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

food-and-mental-health

تحقیقات جدید، بهترین نوع رژیم غذایی برای سلامت مغز را مشخص می‌کند!

یک مطالعه جدید نشان داد که رژیم غذایی ممکن است بر سلامت روان تأثیر بگذارد. پژوهشگران افراد شرکت کننده را بر اساس رژیم غذایی به چهار گروه تقسیم کردند: کم نشاسته، گیاهخواری، پر پروتئین و کم فیبر، و متعادل. طبق نتایج این مطالعه، افرادی که رژیم غذایی متعادل داشتند در مقایسه با سایر گروه‌ها از سلامت روان و عملکرد شناختی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *