برای نجات سلامت خود چه باید کرد؟ حقایقی درباره CKM

مطالعه جدیدی نشان داده است که ۹۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی ممکن است دچار سندرم قلبی-کلیوی-متابولیک (CKM) باشند. این سندرم یک اختلال سیستمی است که بیماری قلبی، کلیوی، دیابت و چاقی را به هم مرتبط می‌کند و می‌تواند در نهایت به بیماری‌های جدی قلبی عروقی منجر شود.

بر اساس این مطالعه، که در مجله معتبر JAMA منتشر شده است، خطر ابتلا به سندرم CKM در افراد مسن، مردان و سیاه‌پوستان آمریکایی بیشتر است. محققان این مطالعه بر آن شدند تا با بررسی اطلاعات سلامتی بیش از ۱۰ هزار بزرگسال آمریکایی، شیوع این سندرم را در سطح ملی مورد سنجش قرار دهند.

انجمن قلب آمریکا (AHA) در سال ۲۰۲۳ یک سیستم مرحله‌بندی جدید برای سندرم CKM معرفی کرد. این سیستم به پزشکان کمک می‌کند تا بیماری‌های قلبی، کلیوی و متابولیک را که ارتباط عمیقی با هم دارند، بهتر مدیریت کنند. این سیستم درمانی جدید افراد را بر اساس فاکتورهای خطر و بیماری‌های زمینه‌ای موجود، در چهار مرحله طبقه‌بندی می‌کند.

نتایج این مطالعه نشان داد که از کل افراد مورد بررسی:

  • ۱۰.۶ درصد در مرحله ۰ قرار داشتند (فاکتور خطر صفر)
  • ۲۶ درصد در مرحله ۱ قرار داشتند (چاقی و قند خون بالاتر از حد نرمال)
  • ۴۹ درصد در مرحله ۲ قرار داشتند (دیابت نوع ۲، کلسترول بالا و فشار خون بالا)
  • ۵ درصد در مرحله ۳ قرار داشتند (مشکلات قلبی عروقی بدون علائم واضح)
  • ۹ درصد در مرحله ۴ قرار داشتند (وجود فاکتورهای خطر CKM به همراه علائم بیماری قلبی مانند بیماری عروق کرونر، نارسایی قلب، سکته مغزی یا فیبریلاسیون دهلیزی) که این مرحله خود به دو زیرگروه تقسیم می‌شد:
    • مرحله ۴a: بدون نارسایی کلیه
    • مرحله ۴b: با نارسایی کلیه

بیشتر بخوانید ” توصیه های پزشکی و بیماریهای کلیوی

این مطالعه همچنین نشان داد که بزرگسالان بالای ۶۵ سال بیشتر در معرض مراحل پیشرفته‌تر (۳ و ۴) این سندرم قرار دارند. در مقابل، حدود ۱۸ درصد از بزرگسالان ۲۰ تا ۴۴ ساله در مرحله ۰ طبقه‌بندی شدند. همچنین شیوع این سندرم در مردان و افراد سیاه‌پوست آمریکایی نسبت به زنان و سفیدپوستان آمریکایی به طور قابل توجهی بالاتر بود.

پزشکان بر این باورند که شیوه زندگی ناسالم مانند تغذیه نامناسب، ورزش نکردن و کمبود خواب، مهم‌ترین عوامل خطر برای سندرم CKM هستند. این عوامل در کنار مسائل اجتماعی و نژاد نیز در ابتلا به این سندرم نقش دارند.

با توجه به شیوع بالای این بیماری، پزشکان توصیه می‌کنند افراد به طور مرتب برای تشخیص زودهنگام این سندرم غربالگری شوند. این غربالگری می‌تواند با بررسی شاخص توده بدنی (BMI)، سبک زندگی و سابقه خانوادگی فرد انجام شود.

همانطور که نتایج این مطالعه نشان می‌دهد، سندرم CKM به طور نامتناسبی اقلیت‌های نژادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین توجه به نابرابری‌های بهداشتی برای ارائه خدمات بهتر به این گروه‌های پرخطر، امری ضروری است.

هدف نهایی، مدیریت صحیح عوامل خطر CKM برای جلوگیری از پیشرفت آن به بیماری‌های جدی قلبی عروقی است. پزشکان معتقدند سرمایه‌گذاری در پیشگیری با داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، می‌تواند کلید کاهش بار بیماری سندرم CKM و عوامل خطر آن مانند چاقی، به ویژه در گروه‌های پرخطر باشد.

بیشتر بخوانید “ نگرانی در مورد سلامت ریسک بیماری قلبی

همچنین ببینید

Age-of-IBD

بیماری التهابی روده از چه سنی شروع می‌شود؟

بیماری التهابی روده (IBD) گروهی از بیماری‌های مزمن روده است که با التهاب مداوم دستگاه گوارش مشخص می‌شود. این بیماری می‌تواند در هر سنی بروز کند اما تحقیقات نشان می‌دهد که بیشترین موارد ابتلا در رده حساس ۱۵ تا ۲۹ سالگی، یعنی اوایل بزرگسالی، تشخیص داده می‌شود. اگرچه علت دقیق IBD هنوز ناشناخته است، اما محققان بر این باورند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *