برای مقابله با کرونا چه آمادگی هایی لازم است داشته باشیم؟!

طغیان ها و اپیدمی های مرتبط با بیماری های عفونی و ویروس های نوپدید همواره در جریان هستند. از طاعون در قرون وسطا تا اپیدمی وبا ی اروپا در قرن نوزدهم ، از پاندمی انفلونزای جنگ جهانی اول در قرن بیستم تا اپیدمی ویروس ابولا در غرب افریقا ، از ویروس زیکای امریکای لاتین تا کوروناویروس کووید 19 در ووهان چین و اکنون گسترش سریع ان به قاره های مختلف جهان همگی نمونه های بارز و حکایت تکراری و پیوسته از پویایی میکروب های بیماریزا در طبیعت پیرامون ما دارند.

شناسایی ، پاسخگویی ، آموزش و کسب آمادگی های لازم

چنین فاکتورهایی نیازمند استراتژی و برنامه ریزی منسجم و بلند مدت وزارت بهداشت درمان و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور است . اگر به طغیان دیفتری در کمپ پناهجویان روهینگا در بنگلادش یا اپیدمی های مجدد اتفاق افتاده ی تب لاسا در افریقا و بیماری وبا ناشی از آبهای آلوده در کشور یمن نیک بنگریم می توان نتیجه گرفت که علاوه بر کسب آمادگی ها و نظام مراقبت محلی ، پاسخ قاطع و سریع جامعه بین الملل به همراه سازمان بهداشت جهانی برای حفظ جان شهروندان در بسیاری از موارد کلیدی و حیاتی به نظر می رسد.

هنگامی که موارد گزارش شده از بیماری های عفونی نوپدید و بازپدید در هنگام رخداد اپیدمی نامعلوم و مبهم است و پاسخ به ان از سوی مقامات بهداشت محلی و سازمان های بین المللی به آهستگی و به دور از شفافیت و اطلاع رسانی دقیق به مردم صورت می گیرد ، تلفات انسانی ان همانند آنچه که در ارتباط با اپیدمی ابولا ی غرب افریقا در سال 2014 میلادی شاهد بودیم ، می تواند بسیار دردناک و نگران کننده باشد.

آمادگی فردی تا جهانی مقابله با اپیدمی ها

نقشه راه امادگی در مقابل طغیان ها و اپیدمی ها می تواند شامل کسب امادگی های لازم در سطح فردی ، جامعه و نیازهای بهداشتی و لجستیک ، سازمان های مردم نهاد مرتبط با بحران ها و در نهایت نظارت شفاف وزارت بهداشت و درمان به عنوان بازوی اجرایی طرح نظام مراقبت از اپیدمی باشد .

این امادگی ها در سطوح مختلف شامل امادگی جوامع محلی و استانی ، امادگی درون بخشی و بین بخشی ، امادگی کشوری ، امادگی منطقه ای و در نهایت امادگی بین المللی و جهانی طبقه بندی می شود.

امادگی استانی و روستاهای محلی

در این سطح از امادگی ، معاونت های بهداشت و درمان دانشگاه های علوم پزشکی استان های کشور وظیفه اطلاع رسانی و اگاهی بخشی در خصوص راههای انتشار و پیشگیری از اپیدمی موجود توسط پوستر ها و پمفلت ها ی متنوع به همراه حضور مستمر در رسانه ها و پلت فورم های اجتماعی جهت جلب اعتماد عموم مردم و دعوت از انها به منظور رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی به زبانی ساده و قابل فهم در کنار اطلاع رسانی گسترده در اماکن عمومی شهر را برعهده دارند.

علاوه براین ، اطلاع رسانی روزانه موارد مشکوک و قطعی بیماری در بیمارستان های تعیین شده برای موارد مشکوک و قطعی کروناویروس باید در وب سایت رسمی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به روز رسانی شده و موارد ثبت شده بیماری به وزارت بهداشت و درمان به عنوان مرجع اصلی خبری به صورت روزانه گزارش داده شود.

مردم نیز با همکاری و همدلی به توصیه ها و دستور العمل های پیشگیرانه توجه کرده و می توانند از گسترش اپیدمی جلوگیری و از خانواده و دوستان خود محافظت کنند.

امادگی درون بخشی و بین بخشی

در این سطح از امادگی ، چندین ارگان و سازمان دولتی و خصوصی با همکاری انجمن های مردم نهاد در جهت رفع نواقص موجود در یک بخش از اجرای کنترل اپیدمی نظیر اب رسانی تمیز به مردم یا تهیه ماسک تنفسی در هنگام احتکار یا فراهم کردن غذای مورد نیاز گروههای اسیب دیده با یکدیگر همکاری و تعامل می کنند که در نهایت منجر به رفع نواقص موجود در برنامه کنترل اپیدمی می گردد و رضایت عموم مردم جلب خواهد شد. در صورت شکل گیری اعتماد عمومی ، گروه های داوطلب مردمی نیز می توانند به همکاری های درون بخشی و بین بخشی ملحق شوند.

منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

Bacterial-infection

عفونت نادر باکتریایی که می تواند باعث مننژیت کشنده شود

Bakterien های نایسریا مننژیتیدیس عامل بیماری جدی و نادری به نام مننگوکوکسی حمله‌ای هستند. این بیماری در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته و باعث نگرانی مقامات بهداشتی شده است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) با انتشار اطلاعیه‌ای، افزایش موارد ابتلا به این بیماری را مرتبط با سویه خاصی از باکتری به نام ST-1466 اعلام کرد. این سویه به طور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *