omega3

با مصرف بیش از حد این نوع مکمل، به قلبتان آسیب نزنید!

مکمل های رژیمی جزء مکمل های ضروری برای اکثر افراد محسوب می شود که می خواهند مواد مغذی را به اندازه کافی به بدن برسانند. بعضی از رایج ترین انواع این قرص ها اثرات به شدت مثبتی روی سلامت کلی ذهن و سلامت قلب دارند ؛ مخصوصاً زمانی که افراد پا به سن می گذارند اما یک مطالعه جدید به این نتیجه رسیده است که نوعی مکمل معروف در بین مکمل های رژیمی وجود دارد که ممکن است فرد را در معرض خطر ابتلا به مشکلات قلبی قرار دهد که در این قسمت به معرفی آن خواهیم پرداخت.

مصرف مکمل امگا ۳ می تواند عاملی برای افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی باشد. تیمی از محققان روی ۹۸۷ نفر به صورت انتخابی آزمایشاتی را انجام دادند و وضعیت آن ها بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۱۲ مورد بررسی قرار گرفت.

آسیب زیاده روی در مکمل امگا ۳ به قلب

نمونه خون این بیماران در آزمایشگاه ها بررسی شد و انها متوجه شدند اکثر کسانی که به بیماری های قلبی دچار بودند، در خونشان مکمل امگا ۳ یافت شده است. سپس این افراد را به مدت ده سال زیر نظر قرار دادند و هرگونه مشکل از جمله حمله قلبی، سکته، نارسایی قلبی که منجر به بستری یا مرگ در آن ها می شد را هم مشاهده کردند و تحقیقات و تجزیه تحلیل ها نشان داد بیمارانی که بیشترین سطح EPA را داشتند، خطر بیماری های قلبی برای آن ها کمتر بود اما وجود ماده DHA باعث شده بود که اثرات مثبت EPA کاسته شود و افراد بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار بگیرند.

ترکیب DHA و EPA عاملی برای کاهش اثرات مثبت مکمل امگا ۳ روی سلامت قلب است. محققان به این نتیجه رسیده اند که قرص های مکمل امگا ۳ ممکن است اثرات مثبتی برای سلامت قلب نداشته باشد. علت آن هم ترکیب این دو ماده است.

امگا ۳

یافته ها حاکی از آن بود که همه مکمل های امگا ۳ این گونه نیستند اما ترکیب این دو ماده در کنار یکدیگر که در اغلب این مکمل ها وجود دارد، اثرات مثبت این مکمل را برای سلامت قلب از بین می برد و ممکن است خطرناک هم باشد. متخصصان بعد از انجام مطالعات، به این نتیجه رسیدند که مصرف امگا ۳ در مواد غذایی بهتر از قرص مکمل امگا ۳ است.

محققان به این نکته مهم اشاره کرده اند که امگا سه فواید بسیار زیادی برای سلامت کلی بدن دارد. درست است که استفاده از قرص مکمل در طول روز راحت تر است اما چه بهتر که افراد سعی کنند مواد غذایی حاوی امگا ۳ مصرف کنند تا از فواید بیشتری بهره مند شوند که یکی از منابع غنی آن ماهی سالمون است.

فواید امگا ۳ طبیعی برای قلب

بارها و بارها در مورد فواید امگا ۳ در نمناک صحبت کرده ایم و میدانید که تحقیقات دیگر نشان داد خوردن ماهی فواید زیادی برای سلامت قلب دارد. این اولین تحقیقی نیست که رابطه بین رژیم غذایی حاوی امگا ۳ با فواید زیاد برای سلامت قلب را تایید می کند. مطالعات بسیار متنوعی در این باره انجام شده است و محققان به این نتیجه رسیده اند که سطح خاصی از روغن های امگا ۳ می تواند تا ۱۸ درصد علائم مربوط به بیماری را در افراد پیر کاهش دهد. معمولاً افرادی که در خون شان امگا ۳ بیشتری حاصل از مواد غذایی دریایی دارند، احتمالاً طول عمر بیشتری داشته باشند و زندگی سالم تری را تجربه کنند.

منبع: ایسنا

بیشتر بخوانید “ انواع مکمل های امگا3 و موارد مصرف آن ها

همچنین ببینید

Contraband-bodybuilding-drugs

خطر مرگ ناگهانی، در کمین این افراد است

وی اظهار کرد: مصرف انواع داروهای هورمونی با هدف بدن‌سازی در جوانان می‌تواند سبب بروز عوارض وخیمی مانند عقیمی، نارسایی قلبی و کبدی، کوتاهی قد و بزرگ شدن سینه در مردان و پرمویی و خشونت صدا در خانم‌ها شود. جهانگرد تاکید کرد: استفاده خودسرانه از فرآورده‌های قاچاق و بدون مجوز جهت بدن‌سازی و پرورش اندام در جوانان، خطر ابتلاء به انواع اختلالات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *