با روش های آموزش حروف الفبا به کودکان آشنا شوید

روش های آموزش حروف الفبا

فارسی یکی از شیرین ترین و قدیمی ترین زبان های دنیا است و الفبای پیچیده ای ندارد. آموزش حروف الفبا به کودکان می تواند بسیار شیرین باشد و آنها می توانید با آموزش الفبا کودک خود را برای خواندن و نوشتن بیشتر آماده کنید. الفبای فارسی تشکیل شده است از سی و دو حرف که همگی با هم ترکیب می شوند و می توانند کلمات را بسازند. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که آموزش زبان فارسی و کلمات فارسی نیاز به آن دارد که کودک خود را با کلمات بزرگ و کوچک و حالات مختلف یک حرف آشنا کنید تا بتواند از بهترین حرف در کلمات استفاده نماید.

آموزش حروف الفبا با شعر به کودکان

کودکان به شعر علاقمند هستند و شعر خوانی برای کودکان می تواند آن ها را برای یادگیری و آموزش حروف الفبا آماده تر کند. از قدیم الایام شعرهای مختلف و گوناگونی برای آموزش الفبا طراحی شده اند که در کوتاه ترین زمان می توانند هجی کردن و آشنایی کلی کودکان با حروف الفبا را به همراه داشته باشند. شعر، مهم ترین ابزار یادگیری زبان برای فارسی زبانان است و وجود ادبیات آهنگین در این زبان باعث شده است که کودکان علاقمند به این روش باشند. همچنین شعر خوانی برای کودکان می تواند نوعی بازی و سرگرمی باشد که در ناخودآگاه کودک شما تاثیرگذار خواهد بود. استفاده از این روش برای آموزش حروف الفبا برای کودکان سنین دو تا پنج سال بیشتر توصیه می شود و اکثرا هم جوابگو خواهد بود.

آموزش حروف الفبا با کتاب های آموزشی و تصاویر

بسیاری از نشریات اینترنتی و کاغذی اقدام به طراحی کتاب هایی کرده اند که برای یادگیری و آموزش حروف الفبا می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. برای مثال شما می توانید حروف الفبا را به سادگی و در متن ساده ترین کلمات آموزش دهید. این روش از آموزش حروف الفبا که امروزه بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، بیشتر به عنوان شعر و الفبای آموزشی در دسترس است و می تواند ذهن کودکان را با شکل هر حرف بیشتر آشنا کند.

آموزش حروف الفبا با استفاده از فلش کارت

فلش کارت ها از دیگر ابزاری هستند که برای آموزش حروف الفبا مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از وسایل آموزشی که بیشتر برای کودکان بالاتر از 3 سال مورد استفاده است. می تواند کودک را با شکل انواع حروف آشنا کند و تا حدی کودک را برای خواندن حروف آماده می کند. از خوبی های این سری از وسایل آموزشی می توان به توانایی کودک در یادگیری حروف کوچک، بزرگ و میانی اشاره نمود.

البته استفاده از این حروف در کلمات نیز بسیار تاثیرگذار است و باید توسط والدین آموزش داده شود. ولی پس از آنکه برای کودک خود شعر خواندید و با کتاب های قصه و آموزشی حروف را تا حدی به کودک خود آموزش دادید. می توانید از فلش کارت ها برای آزمون و تست کودک استفاده کنید تا او بتواند با استفاده از این وسایل خود را محک بزند. برخلاف سایر روش هایی که تا به حال برای آموزش حروف الفبا اشاره کردیم، فلش کارت ها صرفا جنبه آموزشی داشته و نباید کودک را تا حدی به استفاده از این وسایل اجبار کرد که از یادگیری خسته شوند.

از پازل و جورچین برای آموزش حروف الفبا استفاده کنید

یکی دیگر از وسایلی که برای یادگیری و آموزش حروف الفبا مورد استفاده می باشد می توان به پازل و جورچین ها اشاره نمود. این وسایل بازی که امروزه در بیشتر مغازه های اسباب بازی فروشی یافت می شوند، ابزاری بسیار جذاب و خوب برای یادگیری هرچه بهتر حروف الفبا به شمار می روند و استفاده از آن ها توصیه می شود.

پازل و جورچین برای یادگیری ترتیب حروف الفبا به کار می آید و بیشتر برای کودکانی توصیه می شود که از روش های قبل استفاده کرده اند و الان تا حدودی با حروف الفبا آشنایی دارند. در صورتی که قصد دارید کودک خود را در محیط های آموزشی سرگرم کنید که جذاب باشند، استفاده از بازی و در عین حال یادگیری بهترین گزینه است و پازل ها دقیقا همین محیط را برای کودک شما در خانه فراهم می کنند تا در کمترین زمان بتوانید آموزش حروف الفبا را انجام دهید. برای خرید این محصولات می توانید از فروشگاه های اینترنتی نیز استفاده کنید.

چیدن حروف در کنار هم و تشکیل کلمه

چیدن حروف در کنار هم و تشکیل یک کلمه یکی از مراحل آموزش حروف الفبا می باشد و کودک را با خواص انواع حروف بزرگ و کوچک بیشتر آشنا می کند و همچنین وی را برای نوشتن آماده می سازد. تشکیل جمله از طریق کلمات اولین قدم برای یادگیری یک زبان است که کودک تا دو سالگی آموزش می بیند ولی تشکیل یک کلمه از حروف مختلف نیاز به آموزش دارد که باید توسط پدر و مادر انجام شود.

پس از اینکه مراحل گذشته را انجام دادید و کودک شما با کلمات مختلف بیشتر آشنا شد، می توانید از بازی های مختلف برای یادگیری چیدن حروف در کنار یک دیگر استفاده کنید. فلش کارت ها و بازی هایی نظیر نوشتن اسم خوراکی هایی که کودک شما به آن ها علاقمند است، می تواند اولین قدم برای یادگیری تشکیل یک کلمه باشد.

آموزش نگارش لغت

حتما تا به حال به این فکر کرده اید که آموزش نوشتن و یا آموزش نگارش لغت کاری با دشواری بالا است چرا که در زبان فارسی ما چندین حرف با یک صدا داریم که باید در کلمات مختلف به درستی به کار روند. آموزش نگارش لغت با نظارت پدر و مادر و با استفاده از ابزار خاصی که برای این کار مورد استفاده است امکان پذیر می باشد و شما می توانید از روش های مختلفی برای آموزش املا به کودکان استفاده نمایید.

ساده ترین راه، آموزش شاخص ها به کودکان می باشد. برای مثال آموزش صابون در ابتدا برای کلماتی که از حرف (ص) در آن ها استفاده می شود می تواند راهکار مناسبی باشد. البته در این مرحله صبر زیادی لازم است تا کودک بتواند با انواع کلمات بیشتر آشنا شده و سپس به ذهن خود بسپارد که از کدام حروف هم صدا در کدام کلمات استفاده کند.

از چه سنی یادگیری و آموزش حروف الفبا را آغاز کنیم؟

اکثر والدین تصور می کنند که فرزندان آن ها هوش و استعداد ذاتی بسیار زیادی دارد که البته این امر درست است! همانطور که می دانید آموزش حروف الفبا در بسیاری از کشورهای پیشرفته از سنین سه سالگی آغاز می شود ولی در صورتی که کودک شما علاقه و رغبتی در آموزش حروف الفبا را نداشت بهتر است در ابتدا این شوق را در کودک ایجاد کرده و سپس نسبت به آموزش حروف الفبا اقدام نمایید.

کودکان در این سنین بیشتر خیال پردازی می کنند و این خیال پردازی ها در واقع شکل دادن استعداد و هوش برای آینده آن ها است. بهتر است کودک را وادار به یادگیری چیزی که دوست ندارد نکنید ولی اگر علاقمند هستید که کودک شما بتواند از سنین پیش از مدرسه بخواند و بنویسد در ابتدا شوق به خواندن و نوشتن را ایجاد کرده و سپس آموزش حروف الفبا را آغاز نمایید.

برای یادگیری بهتر حروف الفبا با کودک خود بازی کنید

همانطور که گفته شد بازی کردن با کودک می تواند بهترین گزینه برای یادگیری و آموزش حروف الفبا باشد. روش های بسیار زیادی در زمینه یادگیری و آموزش حروف الفبا وجود دارد که می توانید از تمامی این روش ها استفاده کنید. بهتر است در ابتدا در مورد شخصیت کودک خود تحقیق کرده و سپس بر اساس علایقی که دارد آموزش حروف الفبا را آغاز نمایید. بازی کردن طبق علاقه کودک شما می تواند شانس یادگیری هرچه سریع تر حروف الفبا را تا چندین برابر افزایش دهد و کودک شما می تواند بر این اساس با والدین خود ارتباط بهتری آغاز کند. همچنین توصیه می شود که یادگیری زبان دوم نیز بر اساس نیاز و علاقه کودک خود شما آغاز شود تا کودک از زبان و یادگیری زده نشود.

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

Use-of-melatonin-in-children

مسمومیت خاموش در کودکان با مصرف تصادفی ملاتونین

مصرف ملاتونین برای کمک به خواب کودکان در حال افزایش است. اما گزارش‌های جدید نشان می‌دهد که بلع تصادفی این ماده توسط کودکان باعث افزایش مراجعه به اورژانس و تماس با مراکز کنترل مسمومیت شده است. برای همین، انجمن مسئول تغذیه، که یک سازمان تجاری برای صنعت مکمل‌های غذایی است، دستورالعمل‌های جدیدی برای بسته‌بندی و برچسب‌گذاری محصولات ملاتونین اعلام کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *