colorectal-cancer-immunotherapy

ایمونوتراپی تومورهای روده بزرگ را در ۹۵ درصد بیماران از بین می برد!

برای زیرمجموعه ای از سرطان روده بزرگ که با نام “سرطان روده بزرگ با نقص ترمیم ناهماهنگی (dMMR)” شناخته می شود، دو داروی ایمونوتراپی نتایج چشمگیری نشان داده اند. این نوع سرطان روده بزرگ با جهش های ژنتیکی مشخص می شود که شناسایی آن توسط سیستم ایمنی بدن را آسان تر می کند.

چرا این کشف مهم است؟

تا به حال، سرطان روده بزرگ به طور کلی در برابر درمان با ایمونوتراپی مقاومت نشان داده است. این تحقیقات جدید نشان می دهد که برای زیرگروه خاصی از بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ، ایمونوتراپی می تواند یک گزینه درمانی بسیار موثر باشد.

این داروها چگونه عمل می کنند؟

پژوهشگران در این مطالعه از دو داروی ایمونوتراپی به نام nivolumab و ipilimumab استفاده کردند. این داروها با تقویت سیستم ایمنی بدن برای شناسایی و حمله به سلول های سرطانی عمل می کنند. آنها این کار را با برداشتن “بلوک های ایمنی” بر روی سلول های T انجام می دهند که به طور معمول از حمله به سلول های سالم جلوگیری می کند.

نتایج مطالعه چه بود؟

نتایج این مطالعه بسیار امیدوارکننده است. در 98% از بیماران، داروهای ایمونوتراپی به طور ایمن تجویز شد و آنها توانستند در زمان برنامه ریزی شده تحت عمل جراحی قرار گیرند. عوارض جانبی ناشی از داروها قابل تحمل بود و در هیچ موردی منجر به قطع درمان نشد.

مهمتر از همه، این داروها در کوچک کردن تومورها بسیار موثر بودند. 95 درصد از بیماران کاهش قابل توجهی در اندازه تومور (کاهش بیش از 90%) را تجربه کردند و در دو سوم از بیماران هیچ اثری از تومور پس از جراحی مشاهده نشد. بیش از دو سال پس از جراحی، هیچ یک از بیماران عود سرطان را تجربه نکرده اند.

این یافته ها چه معنایی برای بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ dMMR دارند؟

این تحقیقات در مراحل اولیه است و برای تایید نتایج و ایمن بودن داروها بر روی گروه بزرگتری از بیماران نیاز به مطالعات بیشتری است. با این حال، یافته های فعلی بسیار امیدوارکننده است و نشان می دهد که ایمونوتراپی می تواند یک گزینه درمانی قدرتمند برای بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ dMMR باشد.

احتمالاً این روش درمانی چه تاثیراتی برای بیماران خواهد داشت؟

اگر مطالعات بعدی ایمنی و اثربخشی داروها را تایید کنند، این روش درمانی می تواند منافع زیادی برای بیماران داشته باشد. به عنوان مثال، بیمارانی که به دلیل شرایط سلامتی قادر به تحمل جراحی نیستند، ممکن است بتوانند از ایمونوتراپی به تنهایی استفاده کنند. همچنین، برای بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ در مراحل اولیه، ایمونوتراپی ممکن است یک گزینه درمانی جایگزین برای جراحی باشد که از عوارض جراحی جلوگیری می کند.

به طور کلی، این تحقیقات جدید امیدی تازه برای بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ dMMR است. ایمونوتراپی ممکن است به زودی به یک روش درمانی استاندارد برای این زیرگروه از سرطان روده بزرگ تبدیل شود.

همچنین ببینید

Alzheimer

کشف داروی جدید برای کند کردن روند آلزایمر

آلزایمر بیماری پیشرونده‌ای است که باعث زوال عقل، تغییر در رفتار و احساسات و مشکلات شناختی می‌شود. این بیماری به مرور زمان وخیم‌تر شده و در حال حاضر درمانی قطعی برای آن وجود ندارد. با این حال، خبرهای امیدوارکننده‌ای هم وجود دارد. در سال‌های اخیر پزشکان با درک بهتر علل زمینه‌ای آلزایمر، داروهای جدیدی را برای کمک به کند کردن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *