Victoza

انقلابی در درمان دیابت و چاقی با داروی ویکتوزا

شرکت داروسازی تِوا، اولین داروی ژنریک از دسته GLP-1 را به بازار دارویی آمریکا عرضه کرده است. داروی اصلی این دسته، ویکتوزا (Victoza) نام دارد که از سال ۲۰۱۰ برای درمان دیابت تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را دریافت کرده است.

GLP-1 ها دسته ای از داروهای تزریقی هستند که با تقلید هورمون های طبیعی بدن به درمان دیابت و چاقی کمک می کنند. از داروهای شناخته شده دیگر در این دسته می توان به اوزمپیک (Ozempic)، وِگووی (Wegovy) و مونتجارو (Mounjaro) اشاره کرد.

این داروها برای کاهش وزن بسیار موثر بوده اند و در برخی موارد منجر به کاهش ۲۵ درصدی وزن بدن بیماران شده اند. همچنین در کنترل قند خون (A1C) و بهبود وضعیت قلب و عروق نیز تاثیرگذار بوده اند.

با این حال، محبوبیت این داروها گاهی اوقات منجر به کمبود و مشکل در تامین آنها شده است. استفاده خارج از مجوز این داروها برای لاغری سریع، باعث کمبود این داروها برای بیماران دیابتی شده است.

شرکت تِوا با عرضه نسخه ژنریک ویکتوزا، امیدوار است به بیماران دیابتی نوع ۲ گزینه جدیدی با قیمت مناسب تر ارائه دهد.

اما پزشکان در عین حال نگرانی هایی درباره قیمت این داروی ژنریک دارند. برخی کارشناسان معتقدند که با وجود پایین تر بودن قیمت ژنریک نسبت به داروی اصلی، همچنان هزینه آن برای بسیاری از بیماران بالا خواهد بود.

همچنین کارایی داروی ژنریک ویکتوزا نسبت به داروهای جدیدتر GLP-1 پایین تر است. مطالعات نشان داده اند که داروهای جدیدتر در کاهش وزن و کنترل قند خون موثرتر از ویکتوزا هستند.

با وجود این مسائل، ورود داروی ژنریک ویکتوزا به بازار، گامی مثبت در جهت دسترسی بیشتر بیماران به درمان با GLP-1 تلقی می شود.

منبع: healthline

همچنین ببینید

داروهای لاغری جدید ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شوند!

داروهای GLP-1 مانند اوزمپیریک، وگویی و زپباند می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند اما ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شوند. مصرف پروتئین، ویتامین B12، D، آهن و کلسیم کافی در حین مصرف این داروها ضروری است. کاهش وزن با داروهای GLP-1 می‌تواند خطر کمبود مواد مغذی را افزایش دهد زیرا باعث کاهش شدید مصرف غذا می‌شود. کمبود پروتئین، ویتامین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *