افزایش ریسک سرطان در زنان با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

به نقل از یورونیوز فارسی تحقیقات جدید نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی احتمال ابتلا به سرطان های هورمونی را در زنان افزایش می‌دهد.

سال ها است که دانشمندان و محققان نسبت به رواج گسترده گروهی از ترکیبات پر مصرف معروف به مواد شیمیایی ماندگار هشدار های لازم را داده اند.

مشتقات پلی فلوروالکیل یا مواد شیمیایی ماندگار دسته‌ای از مواد شیمیایی ساخته دست بشر هستند که چندین دهه در طیف گسترده‌ ای از صنایع برای مقاوم سازی محصولات در برابر گرما، آب، چربی و لکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در هشتاد سال گذشته مشتقات بسیاری از این ترکیبات ساخته شده ‌اند که در تولید هزاران کالای مصرفی روزمره، مانند رنگ، مواد نچسب و عایق، لباس ها، ظروف غذای یک‌ بار مصرف، کف ضد حریق (کپسول‌ آتش‌نشانی)، مبلمان و غیره استفاده می‌شوند.

این ترکیبات مضر که امروزه ردپایی از آنها حتی در دور افتاده‌ ترین مکان‌ های کره خاکی از جمله بدن خرس‌ های قطبی در قطب شمال نیز یافت شده اند، به دلیل پیوندهای بسیار قوی فلوئور-کربن در بدن ما قابل تجزیه نبوده و می‌توانند تا ده‌ها هزار سال در محیط زیست باقی بمانند. به همین علت نیز مواد شیمیایی «ماندگار» لقب گرفته‌ اند.

در گذشته خطر اینگونه مواد در بخشی از پژوهش‌ ها نشان داده شده بود، اما حالا نتایج یک تحقیق جدید که در ایالات متحده انجام گرفته نشان می‌دهد که زنان در معرض این ترکیبات شیمیایی، با افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌های تخمدان و سایر انواع سرطان‌ها نظیر سرطان پوست (ملانوم) روبرو هستند.

همچنین ببینید

Colon-cancer-in-young-people

افزایش نگران کننده سرطان روده بزرگ در جوانان

این متن در مورد زنی است که در هفت ماهگی بارداری به سرطان روده بزرگ (کلون) مبتلا شد. آزمایش ژنتیک بر روی جنین او ناهنجاری هایی را نشان داد، اما طی انجام آزمایشات بعدی متوجه شدند که نوزاد سالم است و خانم وب به سرطان روده بزرگ مرحله ۴ مبتلا است. او قبلا به ملانوم بدخیم (نوعی سرطان پوست) مرحله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *