افزایش خطرزایمان زودرس

افزایش خطرزایمان زودرس با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

عضوهیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: احتمال زایمان زودرس در زنان بارداری که بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت نمی‌کنند، پنج تا هفت برابر بیشتر است.
انجمن متخصصان دندانپزشکی ترمیمی ایران، دکتر وقارالدین اخوان زنجانی اظهار کرد:همچنین افرادی که بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمی‌کنند، 4 تا 6 برابر بیش از افراد دیگر به بیماری‌های مزمن تنفسی دچار می‌شوند.
متخصص دندانپزشک ترمیمی و عضو انجمن متخصصین دندانپزشکی ترمیمی ایران افزود: افرادی که فعالیت باکتری‌زایی دهانشان بالا است، باید حتماً برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها از دهان‌شویه‌ها استفاده و آدامس‌های بدون قند مصرف کنند، چراکه این آدامس‌ها حاوی مواد ضدباکتریایی هستند و می‌توانند از پوسیدگی های دندانی جلوگیری کنند.
وی اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی در افق 2020 برای بهبود شاخص‌های سلامت دهان برنامه ای تدوین کرده است چراکه موضوع سلامت دهان و پوسیدگی دندان ها مسأله ‌ای نیست که تنها مربوط به ناحیه دهان باشد، بلکه با سلامت کل بدن در ارتباط است.
متخصص دندانپزشکی ترمیمی گفت: با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، 70 درصد بیماری‌های عمومی با مشکلات دهان و دندان در ارتباط هستند؛ به عنوان مثال اگر لثه سالم نباشد، یا دهان فرد باکتری‌زایی داشته باشد بیماری‌های قلبی،‌ کلیه و تنفسی پیش می‌آید.
وی در خصوص تعداد دفعات مسواک زدن توضیح داد: به طور معمول روزی 2 بار مخصوصاً باید موقع خواب مسواک زده شود و بعد از آن ماده غذایی مصرف نشود.
اخوان زنجانی اظهار کرد: اگر استفاده از دهان‌شویه‌ها با مشورت دندانپزشک باشد، بهتر است؛ زیرا تمام دستورات همچون استفاده از نخ دندان، دهان‌شویه ها و حتی مسواک زدن اگر به درستی انجام نشود، می‌تواند سبب تخریب دندان‌ها شود اما به طور کلی دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید بهترین انتخاب برای حفظ سلامت دندان‌ها هستند.
عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در مورد کودکان نیز گفت: توصیه می‌شود کودکان زیر 6 سال مسواک و خمیردندان را به تنهایی استفاده نکنند مخصوصاً خمیردندان‌های فلوراید‌دار باید به مقدار کم و در کودکان بالای 3 سال با حضور والدین مصرف شود زیرا اگربلعیده شود، سبب مسمومیت کودک می شود.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

Exercise-and-obesity

چرا ورزش در ساعات پایانی روز برای افراد چاق فواید بیشتری دارد؟

تحقیقات اخیر منتشر شده در مجله Diabetes Care در 10 آوریل 2024، نشان می دهد که ورزش عصرگاهی برای افرادی که با چاقی زندگی می کنند، ممکن است بیشترین فواید سلامتی را به همراه داشته باشد. این مطالعه بر روی تقریباً 30000 فرد چاق بالای 40 سال، از جمله تقریباً 3000 نفر مبتلا به دیابت نوع 2، به مدت هشت سال انجام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *