استفاده مستمر از سونا سبب کاهش خطرابتلا به زوال عقل می شود

استفاده مستمر از سونا سبب کاهش خطرابتلا به زوال عقل می شود

محققان دانشگاه فنلاند شرقی دریافتند استفاده مستمر از سونا موجب کاهش خطر ابتلا به زوال عقل می شود.
در این تحقیقات بیش از دو هزار مرد میانسال ساکن شرق فنلاند مورد بررسی قرار گرفتند. این داوطلبان بر اساس عادات استفاده از سونا به سه گروه تقسیم شدند. گروه اول یک بار در هفته، گروه دوم دو تا سه بار در هفته و گروه سوم 4 تا 7 بار در هفته از سونا استفاده می کردند.
محققان در این تحقیقات دریافتند با افزایش تعداد دفعات استفاده از سونا در طول هفته خطر ابتلا به زوال عقل کاهش می یابد؛ به گونه ای که در گروه سوم خطر ابتلا به این عارضه 66 درصد کمتر از سایر گروه ها است. علاوه بر این احتمال ابتلا اعضای این گروه به آلزایمر در مقایسه با افرادی که اصلا از سونا استفاده نمی کنند، 65 درصد کمتر است.
به اعتقاد محققان استفاده از سونا می تواند از قلب و حافظه نیز محافظت کند، اما هنوز عامل دقیق این پدیده معلوم نیست.
بیماری آلزایمر هفتمین عامل مرگ و میر در آمریکا است و به گزارش انجمن آلزایمر، یک سوم از بزرگسالان بر اثر ابتلا به آلزایمر یا انواع دیگر زوال عقل جان خود را از دست می دهند. ارتباط بین استفاده از سونا و ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل پیش از این مورد بررسی قرار نگرفته است.
منبع :ایرنا

همچنین ببینید

سرم درمانی، راه حلی موقتی و پرهزینه برای خماری

سرم درمانی، که اغلب به عنوان داروی معجزه آسا برای رفع خماری تبلیغ می شود، فاصله زیادی با درمان قطعی دارد. در حالی که می تواند به طور موقت برخی از علائم مرتبط با کم آبی بدن، مانند سردرد، خستگی و گرفتگی عضلات را تسکین دهد، اما به ریشه های خماری نمی پردازد. این درمان تحت بررسی علمی دقیق قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *