از بین بردن تومورها با نانودیسک ها

از بین بردن تومورها با نانودیسک ها

محققان در حال توسعه نانودیسک هایی هستند که تقریبا شبیه یک واکسن سرطان، می تواند تومورها را از بین ببرد.
در این فناوری جدید که توسط محققان دانشگاه میشیگان ابداع شده است، با استفاده از دیسک هایی به اندازه حدود 10 نانومتر (nm) به بدن آموزش داده می شود که سلول های سرطانی را از بین ببرد.
جیمز مون از دانشگاه میشیگان گفت: هر یک از نانو دیسک ها مملو از ‘نئوآنتی ژن ها’ ( جهش های خاص تومور) هستند که به سلول های ‘تی’ T سیستم ایمنی یاد می دهند هر یک از نئوآنتی ژن ها را شناسایی کرده و از بین ببرند.
این فرآیند در واقع یک همکاری با بازدارنده های سیستم ایمنی که واکنش های سلول های تی را تقویت می کند، می باشد و یک سیستم ضد سرطان در بدن تشکیل می دهد که تومورها را از بین می برد و به طور بالقوه از پیدایش دوباره آنها ممانعت می کند.
ایده این است که این ‘نانو دیسک واکسن’، سیستم ایمنی را در یک روش شخصی شده برای مبارزه با سلول های سرطانی موجود، تحریک می کند.
تاکنون آزمایش این نانو دیسک ها روی موش ها آزمایش شده اند و نتیجه امیدوار کننده این آزمایش نشان داد که آنها می توانند تومورها را در عرض 10 روز از بین ببرند.
این آزمایش همچنین نشان داد که این نانودیسک ها بعد از جاگذاری مجدد در 70 روز دیگر، توانستند تومورها را در موش ها از بین ببرند؛ که در نتیجه، سیستم ایمنی این سلول های سرطانی را برای مدت طولانی به یاد می آورد.
محققان خاطرنشان کردند که نانو دیسک ها احتمال ابداع درمان را برای سرطان افزایش می دهند.
این مطالعه در مجله Nature Materials منتشر شده است.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

وزارت بهداشت: تا حد امکان در فضای باز تردد نکنید

رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به آلودگی هوای تهران به مردم به ویژه کودکان، زنان باردار، سالمندان و بیماران مزمن توصیه کرد که تا حد امکان در فضای باز تردد نکنند. عباس شاهسونی؛ رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به افزایش غلظت آلاینده‌های جوی، از مردم به‌ویژه کودکان، زنان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *