1372

آیا میدانید روش کت گوت یا امبدینگ چیست؟

1372

تعریف

امبدینگ یک نوع خاصی از طب سوزنی است. در این روش پزشک متخصص طب سوزنی تحت شرایط استریل نخ های قابل جذب کات گوت بطول 8-3 میلی متر را در نقاط طب سوزنی و در زیر پوست قرار می دهد. این نخ ها بعد 4-3 هفته جذب بدن می شوند. در طول این زمان با تحریک مداوم نقاط طب سوزنی اثرات خاص نقاط را بر بدن می گذارند.

تاریخچه

امبدینگ ۳۰ سال پیش برای اولین بار توسط پزشکان و متخصصان فرانسوی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی و افرادی که مجبور به استفاده از روش های درمانی رادیوتراپی و شیمی درمانی بودند، مورد استفاده قرار گرفت.

در حقیقت درمانگران برای کاهش حالت تهوع، استفراغ و بی اشتهایی بیمارانشان از متدهای طب سوزنی و تحریک نقاط طب سوزنی استفاده کردند. از آنجا که این بیماران به دلیل شرایط خاص جسمانی امکان حضور یافتن در مطب پزشک، ۳ بار در هفته را نداشتند، درمانگران برای درمان آنها از روش امبدینگ استفاده می کردند تا با کمک این شیوه ضرورت حضور بیمار سرطانی در مطب از بین برود و بیمار هر ۳ هفته یک بار به مطب پزشک مراجعه کند.

در این روش با تحریک نقاط طب سوزنی در بدن بیماران سرطانی بدون آنکه به بیمار آسیب و فشار وارد شود برای کنترل عوارض ناشی از شیمی درمانی یا پرتونگاری اقدام می شود.

موارد استفاده از کات گوت یا امبدینگ

بیماری های ذکر شده در طب سوزنی را می توان از طریق امبدینگ درمان نمود، بخصوص در بیماری های زیر:

*چاقی

* اختلالات خوردن

* اختلالات شنوایی

* اختلالات ستون فقرات

* توانبخشی کودکان فلج مغزی

* توانبخشی بعداز سکته مغزی

* لیفتینگ عضلات صورت

*کاهش سایز موضعی

تناسب اندام به روش کت گوت یا امبدینگ در طب سوزنی :

لاغری، تناسب اندام، از بین بردن اختلالات سایزی بدن، رفع غبغب، افتادگی سینه، افتادگی پوست بدن ( سلولیت )، رفع چاقی پاها و سایر اندامها، چاقی عمومی.

با روش کت گوت یا امبدینگ بسیاری از موارد چاقی یا لاغری بدون دارو و جراحی در طی جلسات درمانی این روش و نظر پزشک مربوطه به راحتی قابل درمان می باشد.

زیبایی صورت،جوان شدن به روش کت گوت یا امبدینگ، طب چینی و طب سوزنی:

از آنجایی که تمام بیماریها اثرشان در نهایت در صورت نمایان می شود لذا زیبایی صورت را در طب سوزنی می توان به عنوان معیار سلامتی بدن در نظر گرفت.

بسیاری از علائم موجود در صورت از جمله سیاهی دور چشم، لک های موجود در صورت، چین و چروکهای ریز و درشت، منافذ باز پوست، جوشهای ریز و درشت، هر کدام دلیل و منطق خواست خود را در طب سوزنی دارد.

درمان سیاهی دور چشم با روش کت گوت یا امبدینگ

در طب چینی ضعف عملکرد کلیه باعث سیاهی دور چشم می شود، که بسته به ژنتیک یا غیر ژنتیک بودن آن، تداوم ماندگاری درمان متفاوت است. در مورد این درمان می توان گاه گاهی با تحریک نقاط کلیه، سیاهی دور چشم را تا حد امکان بر طرف کرد و به طور خاص یا ویژه هم می توان با کار کردن و تقویت نقاط اطراف چشم، سیاهی را از بین برد.

درمان بیماریها با روش کت گوت یا امبدینگ در طب سوزنی :

با استفاده از روش کت گوت یا امبدینگ و طب سوزنی سنتی می توان میگرن، دردهای مزمن کمر، دردهای مزمن زانو، اختلالات گوارشی، یبوست مزمن ، سندرم روده تحریک پذیر، اختلالات ماهانه، تخمک گذاری های نا منظم و ناباروری و کیست های تخمدان را درمان کرد.

طب سوزنی روح شامل : افسردگی، اختلالات ترس، اختلالات روان پریشانه، بی خوابی

درمان سیاتیک و کمر درد با روش کت گوت یا امبدینگ

سیاتیک به صورت درد کمر و انتشار این درد به سمت ران پاها خودش را نشان می دهد. علائم این بیماری به دلیل گیر کردن خون یا انرژی در مسیر کانال مربوط که معمولا” ( مثانه مرتبط با کلیه ) می باشد خودش را نشان می دهد که در نهایت کمبود خون یا انرژی ، دلیل اصلی آن می باشد.

در روش کت گوت یا امبدینگ ،با خون رسانی و تقویت ارگان مربوط دچار ضعف که درنهایت به کلیه ختم می شود این بیماری بر طرف می شود، که در اکثریت موارد تغییر سبک زندگی، سهم بزرگی را در تداوم ماندگاری درمان خواهد داشت.

در نهایت به هر دلیلی کمر درد ایجاد شده باشد، رساندن خون و انرژی با تحریک نقاط طب سوزنی در رفع علائم درد و درمان دراز مدت به شرط رعایت سبک زندگی بسیار موثر خواهد بود.

اهمیت درمان سیستم عصبی در طب سوزنی :

در طب غربی ثابت شده خیلی از بیماریها از سیستم اعصاب ما نشات می گیرد. اگر در طب چینی 12 عامل بیماری زا را بشماریم 6 مورد آن فیزیکی و 6 مورد دیگر آن عوامل روانی می باشد و این مطلبی است که در کتابهای بیش از 2000 سال پیش نیز نوشته شده است.

اعتقاد ما این که اگر یک باد سرد می تواند عضلات شما را دچار اسپاسم کند یک خشم هم می تواند شما را دچار میگرن کند، اعتقاد ما این است که عوامل احساسی در دراز مدت چه بسا اثراتشان از عوامل درونی و بیرونی بیشتر خواهد بود و شما در زندگی غربی شده ی امروز نقش این قضیه را خیلی کمتر در نظر می گیرید.

از روش کت کوت یا امبدینگ در موارد خفیف تا متوسطی که در طب غربی برای بعضی از بیماریها انجام نمی شود می توان استفاده کرد.

در روانپزشکی طب غربی شایعی که در جامعه پزشکی ما انجام می شود کاربرد دارد منتها بعضی از از همکاران پزشک طب سوزنی در خصوص بعضی از بیماریهای روانپزشکی به صورت ریشه ای کار می کنند.

ما در مورد اختلالات شدید بیماریها جوابدهی خوبی داریم و در مورد اختلالات خفیف تر بیماری بر خلاف بعضی از پزشکان که به آنها دارو می دهند و ممکن است عوارضی داشته باشد اما ما در طب چینی آگاهی را به ذهن برمی گردانیم تا این قضیه تا حدود زیادی کنترل شود.

دوره درمان و جلسات آن با روش کت گوت یا امبدینگ :

اگر کاشت نخ به روش کت گوت یا امبدینگ در طب سوزنی به درستی و توسط پزشک مربوطه انجام شود، معمولا” هر سه تا چهار هفته یک بار جلسه ی درمانی انجام می شود و فرد هفته ای یک بارنیز برای پیگیری مراجعه می کند ولی این جلسا ت اختیاری می باشد.

هر سه جلسه کت گوت یا امبدینگ یک دوره را تشکیل می دهد که به طور متوسط در هر دوره بایستی انتظارجواب دهی مورد نظر را داشت. برای مثال درمان لاغری با کت گوت یا امبدینگ یک تا سه سایز کاهش را در پی خواهد داشت.

افراد در فاصله بین جلسات به جز نرمش مختصر کار خاص دیگری نیاز نیست که انجام دهند و بعد از 3 ماه درمان، فرد می تواند اثرات درمان را به وضوح مشاهده کند.

با روش امبدینگ یا کت گوت تعداد جلسات درمانی بسیار کاهش پیدا می کند و به 3تا 5یا6 جلسه می رسد حدودا ماهی یکبار.

درد ناشی از روش کت گوت catgut و امبدینگ embedding
درد قابل تحملی دارد، حتی از تزریق سرنگ معمولی نیز کمتر است و فقط همان لحظه می باشد. بعد از انجام کاشت نخها در همان جلسه ممکن است به مدت 24 تا 48 ساعت یک حالت گرفتگی خفیف عضلانی در فرد ایجاد شود.

عوارض کت گوت و امبدینگ

در کت گوت از یک نخ استفاده می شود که در تمام جراحی ها و در بخیه های جذبی از این نخ نیز استفاده می شود و قابل تهیه از فروشگاه لوازم پزشکی می باشد و سالیان سال است که استفاده شده است و هیچ عارض ای نداردو فقط مقداری از این نخ در نقاط مورد نظر طب سوزنی با سوزن مخصوص کت گوت کاشته می شود.

احتمال عفونت در کاشت نخ 1 در 300 است که میزان بسیار کمی است و احتمال حساسیت به نخ نیز 1 در 400 است که باز هم احتمال بسیار بسیار ناچیزی هست که هر دوی این موارد وقتی توسط پزشک آموزش دیده اجام شود در بدن فرد قابل کنترل است.

امبدینگ برای چه افرادی ممنوع است؟

افرادی که به بیماری هایی نظیر سیروز کبدی، ذات الریه و برخی از بیماری های عفونی نظیر سل مبتلا هستند که موجب ضعف سیستم ایمنی بدن می شود، بهتر است از شیوه امبدینگ برای درمان استفاده نکنند.

زیرا ورود یک جسم خارجی به بدن آنها شانس ابتلا به عفونت را در بدنشان بالا می برد و ممکن است منجر به تشدید بیماری در آنها شود. در کنار این موارد افرادی که دوران بارداری را پشت سر می گذارند نیز از جمله افرادی هستند که از دریافت تکنیک های امبدینگ منع شده اند

تفاوت بین طب سوزنی و امبدینگ و کات گوت

یکی از مهم ترین تفاوت های میان طب سوزنی و امبدینگ آن است که تکنیک طب سوزنی به این دلیل که نقاط مختلفی از بدن را درگیر می کند به برطرف کردن علت و عامل به وجودآورنده بیماری می پردازد.

در حالی که در شیوه امبدینگ تنها به برطرف کردن علائم بیماری بسنده می شود. به این ترتیب که نفخ را در بیمار بهتر کرده یا دردهای ناشی از آن را کنترل می کند اما در طب سوزنی علت بیماری به طور ریشه ای درمان و عملکرد نامناسب دستگاه گوارش اصلاح می شود.

برای همین منظور است که امبدینگ در شرایط خاص به بیماران و مراجعه کنندگان که برای درمان بیماری یا کاهش وزن مراجعه می کنند، توصیه می شود.
منبع:بیتوته

همچنین ببینید

تولید واکسن آلرژی به بادام زمینی

واکسن آلرژی به بادام زمینی واکسن آلرژی به بادام زمینی تولیدشده توسط محققان دانشگاه ساوت استرالیا در آزمایشات لابراتواری برای نمونه های خونی انسان و موش ها موثر بوده است. این واکسن با بازنویسی واکنش بدن به مواد آلرژی زا بادام زمینی موجب حذف واکنش های غیرآلرژیک می شود. واکنش های آلرژیک به مواد آلرژی زا بادام زمینی شامل حالت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *