Aspirin

آسپرین می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد، به ویژه برای افراد مسن

بسیاری از آمریکایی‌های بالای ۶۰ سال هنوز برای پیشگیری اولیه از بیماری‌های قلبی عروقی آسپرین مصرف می‌کنند، در حالی که دستورالعمل‌های مصرف آن تغییر کرده است.

مصرف آسپرین می‌تواند خطر خونریزی و کم‌خونی را افزایش دهد و برای همه مناسب نیست.

در پنج سال گذشته، دستورالعمل‌های مربوط به آسپرین و پیشگیری اولیه از بیماری‌های قلبی عروقی تغییر کرده است، اما به نظر می‌رسد بسیاری از آمریکایی‌ها هنوز از آن‌ها آگاه نیستند.

بزرگسالان مسن هنوز هم احتمالاً برای پیشگیری اولیه از بیماری‌های قلبی عروقی، روزانه آسپرین با دوز کم مصرف می‌کنند، در حالی که این کار خطرات قابل توجهی به همراه دارد.

در گذشته، استفاده از آسپرین برای پیشگیری از حمله قلبی و سکته مغزی کاملاً رایج بود. پزشکان قبلاً آن را برای هر دو نوع پیشگیری اولیه و ثانویه بیماری‌های قلبی عروقی توصیه می‌کردند.

با این حال، به دنبال نتایج سه کارآزمایی بزرگ آسپرین در سال ۲۰۱۸، توصیه‌های مربوط به آسپرین تغییر کرده است. به طور کلی، دیگر برای افرادی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی نشده‌اند، توصیه نمی‌شود. با این حال، برای بیمارانی که قبلاً یک رویداد قلبی عروقی را تجربه کرده‌اند و سعی در جلوگیری از وقوع مجدد آن دارند، همچنان توصیه می‌شود.

به دلیل خطرات بالقوه‌ای که آسپرین به همراه دارد، به خصوص خطر خونریزی و کم‌خونی، دیگر توصیه‌ی همگانی برای مصرف آن وجود ندارد.

هر دو انجمن قلب آمریکا و نیروی ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده در سال‌های اخیر دستورالعمل‌های خود را تغییر داده‌اند تا نشان دهند که آسپرین برای همه بیماران مناسب نیست و خطرات احتمالی دارد.

با وجود این تغییرات، داده‌های جدید نشان می‌دهد که بسیاری از آمریکایی‌هایی که نباید روزانه آسپرین مصرف کنند، هنوز این کار را انجام می‌دهند، به ویژه آن‌هایی که در بالاترین خطر آسیب قرار دارند.

بیشتر بخوانید ”  خطر مصرف منظم آسپرین برای مبتلایان به سرطان رحم

بر اساس یافته‌های یک مطالعه، ۱۸.۵ میلیون آمریکایی ۶۰ ساله و بالاتر، یعنی حدود یک نفر از هر سه نفر، هنوز از آسپرین برای پیشگیری اولیه از بیماری‌های قلبی عروقی استفاده می‌کنند. بسیاری از آن‌ها، حدود ۳.۳ میلیون نفر، این کار را بدون توصیه پزشک انجام می‌دهند.

مصرف آسپرین برای پیشگیری اولیه قبل از سال ۲۰۱۸ با شواهد علمی تأیید می‌شد. طبیعتاً مدتی طول می‌کشد تا داده‌های جدید به پزشکان و بیماران برسد و این موارد منجر به تغییراتی در نحوه‌ی درمان شود. همچنین، ممکن است کمبود آگاهی و تردید در تغییر روند درمانی نیز وجود داشته باشد.

تحقیقات این مطالعه از داده‌های خوداظهاری سلامت بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ استفاده کرده است. این نمونه‌ی ۱۵۰ هزار نفری از بزرگسالان آمریکایی، تصویری از جمعیت ایالات متحده است. بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان زن بودند و حدود یک‌سوم آن‌ها غیر سفیدپوست بودند.

در مقایسه با ده سال گذشته، تعداد بزرگسالانی که از آسپرین برای پیشگیری اولیه از بیماری‌های قلبی عروقی استفاده می‌کنند، کمتر شده است، اما این تعداد هنوز زیاد است. تعداد بزرگسالانی که بدون داشتن بیماری قلبی عروقی گزارش کرده‌اند از آسپرین استفاده می‌کنند، ۱۴.۴ درصد است، که نسبت به ۲۰.۶ درصد در سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است.

با این حال، هنگامی که بر اساس سن طبقه‌بندی شود، تصویر متفاوتی به دست می‌آید: برای بزرگسالان ۷۰ سال به بالا، ۳۸ درصد هنوز از آسپرین استفاده می‌کنند. این مهم است زیرا خطرات خونریزی با افزایش سن بیشتر می‌شود.

بیماران و پزشکان باید گفتگوهای جدی در مورد خطرات و مزایای مصرف روزانه آسپرین داشته باشند. پزشکان باید با بیمارانی که از آسپرین برای پیشگیری اولیه استفاده می‌کنند، به ویژه برای بزرگسالان ۶۰ سال به بالا، در موردِ خطر و فایده‌ی مصرف آن صحبت کنند و در صورت لزوم، مصرف آسپرین را قطع کنند، مانند بیماران مسن‌تر یا افرادی که در معرض خطر بالای خونریزی قرار دارند.

منبع: healthline

بیشتر بخوانید ” آسپرین خطرناکتر از آنچه فکر می کردیم!

همچنین ببینید

داروهای لاغری جدید ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شوند!

داروهای GLP-1 مانند اوزمپیریک، وگویی و زپباند می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند اما ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شوند. مصرف پروتئین، ویتامین B12، D، آهن و کلسیم کافی در حین مصرف این داروها ضروری است. کاهش وزن با داروهای GLP-1 می‌تواند خطر کمبود مواد مغذی را افزایش دهد زیرا باعث کاهش شدید مصرف غذا می‌شود. کمبود پروتئین، ویتامین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *